Football League: Αναλύσεις αγώνων Κυριακής 4 Φεβρουαρίου

0
85

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε αναλύσεις αγώνων της Κυριακής από όλα τα πρωταθλήματα

Ο Απόστολος Χαραλαμπίδης ανέλαβε τον Πανσερραϊκό, που δοκιμάζεται εκτός έδρας κόντρα στην Παναχαϊκή. Ο πρωτοπόρος Αρης φιλοξενεί τη Σπάρτη, ο Απόλλων Λάρισας αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Πόντου και ο Εργοτέλης υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ

*** Ο άσος στο 2,25, το διπλό στο 3,05.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Συνάντησε πολύ περισσότερες δυσκολίες από ό,τι ανέμενε κόντρα στον Παναιγιάλειο των μόλις έντεκα παικτών, τελικά κέρδισε εκτός έδρας με 1-0 (47΄), μόνο στο δεύτερο ημίχρονο επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του, στο πρώτο κινδύνευσε στις ευκαιρίες του αντιπάλου του.

Ηταν η δεύτερη διαδοχική νίκη. Επιστρέφουν ο επιθετικός Καρακατσάνης (9/1) και ο στόπερ Ανδρέου (13/1), ούτε τώρα ο χαφ Σουλίδης (10/1).

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Υστερα από μέτρια εμφάνιση έχασε εκτός έδρας με 1-0 (61΄) από τον Κισσαμικό. Είχε κάποιες ευκαιρίες μέχρι να δεχθεί το γκολ, έκτοτε αγχώθηκε και δεν αντέδρασε.

Μετράει μόλις δύο νίκες στα δέκα τελευταία παιχνίδια (2-4-4). Εξέτισε ο χαφ Καλαϊτζίδης (9/0). Φρέσκο πρόβλημα κι εκτός ο χαφ Τσεμπερίδης (4/0). Παραμένουν απόντες οι χαφ Βεργώνης (7/2) και Καλογέρης (13/1).

ΑΡΗΣ – ΣΠΑΡΤΗ

*** Ο άσος στο 1,25, το διπλό στο 9,80.

ΑΡΗΣ: Επρεπε να περιμένει μέχρι το 89΄ ώστε να σκοράρει με ριμπάουντ ύστερα από χαμένο πέναλτι για να κερδίσει εκτός έδρας με 1-0 τη Βέροια, νωρίτερα είχε χάσει πολλές ευκαιρίες.

Ξέφυγε με τρεις βαθμούς διαφορά από τη δεύτερη Παναχαϊκή κι ενώ παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα (11-3-0), έχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία του στα έξι τελευταία ματς.

Εξέτισε ο Πλατέλλας (11/4), τιμωρημένος ο γκολκίπερ Καντιμοίρης (13/0). Αμφίβολοι μέχρι την τελευταία στιγμή ο μπακ Μπούρμπος (10/0), ο στόπερ Δεληζήσης (13/1) και ο μεσοεπιθετικός Μπαργκάν (10/2).

ΣΠΑΡΤΗ: Το εντός έδρας πελοποννησιακό ντέρμπι κόντρα στην Παναχαϊκή δεν ξέφυγε από τη μετριότητα, φυσιολογική κατάληξη το 0-0, δεν έγιναν πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Εχει κρατήσει απαραβίαστη την εστία της στα τέσσερα από τα πέντε τελευταία παιχνίδια. Εκτός αποστολής έμεινε ο τραυματίας χαφ Μπαρέτας (13/2).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

*** Ο άσος στο 2,00, το διπλό στο 3,35.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Βρίσκεται σε ανοδική πορεία, το πιστοποίησε στην εκτός έδρας νίκη με 1-0 (88΄) επί του Πανσερραϊκού. Μοιρασμένο το πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν ευκαιρίες, στο δεύτερο ήταν καλύτερος και δίκαια κέρδισε.

Χτίζει ένα μικρό αήττητο σερί τριών αγώνων (2-1-0), διάστημα που δεν έχει δεχθεί γκολ, εδραιώνεται στη θέση του ο Τάκης Γκώνιας. Εξακολουθεί απών ο αμυντικός Λαμπάκης (-).

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (14΄) στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Καλλιθέα, αντέδρασε άμεσα (23΄, 27΄), στο δεύτερο ημίχρονο πιέστηκε, αλλά τελικά κράτησε τη νίκη με 2-1.

Διατήρησε αήττητη την πανίσχυρη έδρα της (6-1-0). Τιμωρημένοι ο φορ Κονέ (13/1) , Καρίκι (13/0).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

*** Ο άσος στο 1,25, το διπλό στο 15,20.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Παιχνίδι αλληλοεξουδετέρωσης το εκτός έδρας πελοποννησιακό ντέρμπι κόντρα στη Σπάρτη, έμεινε στο 0-0, λίγες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.

Ούτε τώρα ο χαφ Φουρλάνος (10/0), επιστρέφουν ο μεσοεπιθετικός Ελευθεριάδης (8/2) και ο φορ Αποστολόπουλος (10/3). Πάντα απόντες ο μπακ Αγουρίδης (1/0) και ο χαφ Κυνηγόπουλος (3/0) και ο αμυντικός Μπιτσάκος (2/0).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γνώρισε την εντός έδρας ήττα με 1-0 (88΄) από το Εργοτέλη. Αμφίρροπο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με εκατέρωθεν ευκαιρίες, στην επανάληψη ήταν κατώτερος και μοιραία έχασε.

Μύλος με τον Περικλή Αμανατίδη, που υπέβαλε την παραίτησή του, η οποία αρχικά έγινε αποδεκτή, στη συνέχεια η διοίκηση ανακάλεσε την απόφασή της, τελικά ο έμπειρος τεχνικός αποτέλεσε παρελθόν. Αμεση η αντικατάστασή του, ανέλαβε ο Απόστολος Χαραλαμπίδης, που πρόσφατα αποχώρησε από τα Τρίκαλα.

Εμεινε χωρίς νίκη σε έβδομο διαδοχικό παιχνίδι (0-2-5). Ούτε τώρα ο μπακ Στέβιτς (8/0), απών και ο αμυντικός Βοσκόπουλος (7/0), έτοιμος ο χαφ Κάκο (3/0). Τιμωρημένος ο φορ Γκούρτσας (12/6).