Α.Ο. Σπάρτης: To φύλλο αγώνα με τον ΠΑΟΚ στη Τούμπα για το Κύπελλο Ελλάδας του 1989! (συλλεκτική φωτογραφία)

0
382

Η φωτογραφία από την 4η αγωνιστική Κυπέλλου 10 Σεπτεμβρίου 1989 –  Ολυμπιακός – Α.Ο. Σπάρτης 2- 2  Καραϊσκάκη

Ημέρα Κυπέλλου Ελλάδας σήμερα και το isports.gr σας υπενθυμίζει μια από τις μεγαλύτερες στιγμές του Α.Ο. Σπάρτης στη διοργάνωση.

O A.O. Σπάρτης την περίοδο 1989-90 μετείχε στο Κύπελλο Ελλάδας σαν ομάδα της Β’ Εθνικής στον 2ο όμιλο με Ολυμπιακό, Κόρινθο, Καλλιθέα και Ηρόδοτο. Η τελική βαθμολογία του ομίλου με τον Α.Ο. Σπάρτης να τερματίζει πίσω από τον Ολυμπιακό με 5 βαθμούς με τους Πειραιώτες να κατακτούν το Κύπελλο εκείνη τη χρονιά.  Ο Α.Ο. Σπάρτης περνώντας ως δεύτερος του ομίλου στη 2η φάση αντιμετώπισε τον ΠΑΟΚ σε διπλούς αγώνα με τον πρώτο στη Τούμπα να λήγει 1-0 με ανύπαρκτο πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ. Το φύλλο αγώνα από τον συγκεκριμένο αγώνα που έγινε την 29η Νοεμβρίου 1989 απεικονίζεται παρακάτω. Στον δεύτερο αγώνα η Σπάρτη νίκησε 1-0 με σκόρερ τον Γεωργούλη ισοφαρίζοντας του σκορ του πρώτου αγώνα με την πρόκριση να παίζεται στα πέναλτι όπου ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Γκιτσιούδης απέκρουσε 4 πέναλτι και έδωσε στην ομάδα της Θεσσαλονίκης το εισιτήριο για την 3η φάση του Κυπέλλου.  Οι περισσότεροι από τον δεύτερο αγώνα θυμούνται την πολύ μεγάλη ευκαιρία που είχε χάσει ο Βαρδαμάσκος στην παράταση για να στείλει τον Α.Ο. Σπάρτης στη 3η φάση του Κυπέλλου.  Είχε περάσει και τον Γκιτσιούδη και δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα.

Βαθμολογία 2ου ομίλου

1. Ολυμπιακός 6 β.2. Α.Ο. Σπάρτης 5 β.3. Κόρινθος 4 β.4. Καλλιθέα 4 β.5. Ηρόδοτος 1 β.

Στον αγώνα με τον Ολυμπιακό στο Καραϊσκάκη, με τελικό σκορ 2-2, ο Ντέταρι έκανε το 1-0, ισοφάρισε ο Κελεσίδης με το σκορ να είναι 1 – 1 στο ημίχρονο. Ο Μουστακίδης το 2 – 1 και ο Γεωργίτσος το 2 – 2. Οι ποδοσφαιριστές της Σπάρτης πήραν εκάτο χιλιαδες ο κάθε παίκτης για την ισοπαλία στο Καραϊσκάκη. Στον Ολυμπιακό πρόεδρος ήταν ο Σαλιαρέλης και προπονητής ο Μίλτος Παπαστόλου.

Πληροφορίες για το Κύπελλο της περιόδου 1989-90

Στην 48η διοργάνωση του κυπέλλου Ελλάδας 1989-90 μετείχαν συνολικά 76 ομάδες (18 Α’ εθνικής, 18 Β’ εθνικής και 40 Γ’ εθνικής κατηγορίας) και διεξήχθη σε 6 γύρους, συμπεριλαμβανομένου του τελικού.

Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα διοργάνωση που χαρακτηρίσθηκε από αμφίρροπες αναμετρήσεις και αρκετές εκπλήξεις, κυριότερη των οποίων υπήρξε ο αποκλεισμός της ΑΕΚ από τον νεοφώτιστο στην Α’ εθνική Ιωνικό στον Β’ γύρο, την ίδια στιγμή που ο ΠΑΟΚ απέκλειε στα πέναλτι τη Σπάρτη (με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ Γκιτσιούδη να αποκρούει και τα 4 σουτ των αντιπάλων παικτών) και ο Ηρακλής τον Ηλυσιακό στην παράταση, με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ.

Πάρτε μια γεύση από τον Ολυμπιακό εκείνη της περιόδου στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2 – 1 κανονική διάρκεια, 3 – 3 στο τέλος της παράτασης