Γ΄ Εθνική 5ος όμιλος: Αποτελέσματα, αναλυτικά στοιχεία 18ης αγωνιστικής

0
67

Συνέχεια αυτή την Κυριακή 4/3 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας με τη διεξαγωγή των έξι αγώνων του προγράμματος της 18ης αγωνιστικής ημέρας στον 5ο Όμιλο.

– Η βασική ώρα έναρξης των αγώνων παραμένει από τη διοργανώτρια ΕΠΟ για τις 3.00 το μεσημέρι.

Κυριακή 3.00 μ.μ.

* Αστέρας Αμαλιάδας – Πανηλειακός 2-0 τελικό (στο 4′ το 1-0 και σκόρερ ο Μαρουκάκης με κεφαλιά, σε φάση διαρκείας στα καρέ του Πανηλειακού όταν αρχικά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε καλά κι έφτασε στον Μπαρμπαρούση που έκανε σέντρα με τον Κέρι να γυρίζει με “τακουνάκι” για τον Μπουντόπουλο ο οποίος σούταρε κι από την κόντρα σε αμυντικό η μπάλα πήρε ύψος κι έφτασε στον Μαρουκάκη που με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα – Πάνω από 1000 θεατές στο ματς, μεταξύ των οποίων κι 100 περίπου των φιλοξενούμενων σε ξεχωριστό μέρος της κερκίδας – στο 20′ ο Μπουντόπουλος πέρασε ωραία στον Μαρουκάκη που έκανε προβολή και πετάχτηκε διώχνοντας δύσκολα όσο και σωτήρια ο Καπετανάκης – στο 22′ ο Μπουντόπουλος γύρισε με “τακουνάκι” στον Μαρουκάκη ο οποίος πάντως πιεζόταν από αμυντικό και έκανε αδύναμο σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο γκολκήπερ – ανοιχτό ματς στο πρώτο μισάωρο με ελαφρά εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων, και τον Πανηλειακό να προσπαθεί να βγάλει αντεπιθέσεις χωρίς πάντως ευκαιρία στο διάστημα αυτό – σκορ ημιχρόνου το 1-0 – με εδαφική υπεροχή των γηπεδούχων τα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, χωρίς πάντως “καθαρή” ευκαιρία – στο 69΄από γύρισμα του Κέρι ο Μαρουκάκης είχε σουτ άουτ – στο 73′ ο Κέρι βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και πρόλαβε να τον κλείσει και να τον κοντράρει ο Καπετανάκης – στο 74′ το 2-0 για τον Αστέρα με κεφαλιά του Μαρουκάκη μετά από ωραία σέντρα του Κέρι – στο 90′ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Δαβουρλής γιατί μετά από ένα φάουλ που του έκανε ο Τόρες στο χώρο του κέντρου γύρισε και τον χτύπησε – τελικό το 2-0)

Αστέρας: Τσάμης, Μπουντόπουλος, Παπαδόπουλος, Μπανούσης, Αρβανίτης (10′ λ.τρ. Κασνέτση), Ν’Γκουέμ, Κυριάκος (63′ Μπουζούρας), Τόρες, Μαρουκάκης (80′ λ.τρ. Μηνάς), Κέρι, Μπαρμπαρούσης (46′ Ρόβας)

Πανηλειακός: Kαπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Μπουρνέλης, Σούλης, Νικολόπουλος, Χατζηστάμου, Γκοτσούλιας (90′ Κατελούζος), Θ. Ασημακόπουλος (82′ Δαβουρλής), Σέχου, Σωτηρόπουλος

* Διαγόρας Βραχν. – ΠΑΟ Βάρδας 3-2 τελικό (Στο 2′ από διαγώνιο σουτ του Κωστή η μπάλα λίγο άουτ – Στο 4′ σέντρα σουτ του Μηχαηλίδη έδιωξε ο Καπούταγλης – Στο 6′ ανατροπή Γεωργαντόπουλου στην περιοχή από τον Χούσα και χτύπησε ο ίδιος το πέναλτι κάνοντας το 1-0για τον Διαγόρα – Στο 14′ γκολ και ισοφάριση 1-1 για τον ΠΑΟ Βάρδας έπειτα από λάθος της άμυνας του Διαγόρα ο Ντόμας ψηλοκρεματά “κρέμασε” τον Θωμά – Στο 16′ κι άλλο γκολ και 1-2 για τον ΠΑΟΒ ξανά ο Ντόμας σκόρερ αφού πρώτα άλλαξαν πολύ ωραία οι παίκτες της Βάρδας τη μπάλα και με ωραία ατομική ενέργεια ο σκόρερ πλάσαρε υποδειγματικά κάτω από τα πόδια τον τερματοφυλακα του Διαγόρα – Στο 29′ σουτ του Μιχαηλίδη έδιωξε σε κόρνερ ο Καπούταγλης – σκορ ημιχρόνου το 1-2 – στο 49′ ισοφάριση για το Διαγόρα σε 2-2 με κεφαλιά του Λίπι μετά από κόρνερ του Γεωργαντόπουλου – στο 54′ κεφαλιά του Χριστόπουλου λίγο άουτ – στο 63′ το 3-2 για τους γηπεδούχους που ξαναπαίρνουν προβάδισμα με ανατροπή στο σκορ με κεφαλιά του Κωστή μετά από γύρισμα του Μιχαηλίδη – Στο 85′ ευκαιρία για το Διαγόρα όταν ενώ ήταν είναι πεσμένοι στο έδαφος Δημητρίου και Τριανταφυλλόπουλος, ο Παπαδόπουλος συνέχισε τη φάση και βγήκε τετ-α-τετ αλλά ο Καπούταγλης απόκρουσε – ακολούθησε ένταση στο ματς καθώς οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν που ο Παπαδόπουλος δεν έβγαλε τη μπάλα έξω, και τελικά οι πιο ψύχραιμοι ηρέμησαν την κατάσταση – Με 14 λεπτά καθυστερήσεις το ματς! – Στο 90+4′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Χούσα του ΠΑΟΒ – στο 90+5′ αποβολή από το διαιτητή στον τεχνικό της ομάδας του Διαγόρα Άνδρεα Ζήκο καθώς και στον προπονητή τερματοφυλάκων Ανδρέα Ρουντζαμάνη – στο 90+9′ ατομική ενέργεια του Κωστή και σουτ που έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Καπούταγλης – στο 90+12′ αποβλήθηκεμε δεύτερη κίτρινη ο Ντόμας για τον ΠΑΟΒ

Διαγόρας: Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Πετρόπουλος (46′ Χριστόπουλος), Κυριαζόπουλος, Ν. Τρίγκας, Μιχαηλίδης (69′ Τριανταφυλλόπουλος – 90+3′ Καλλιτσουνάκης), Παπαδόπουλος, Λίπι, Γεωργαντόπουλος, Κωστής (90+10′ Μάζης)

ΠΑΟ Βάρδας: Καπούταγλης, Λιόσης, Χούσα, Δ. Νικολόπουλος, Δημητρίου, Αθ. Νικολόπουλος (73′ Καρούτης), Γ. Πολίτης, Ντόμας, Γούρμος (67′ Σιδέρης – 73′ λ.τρ. Καλογερόπουλος), Κωνσταντινίδης, Π. Πολίτης

* Αστέρας Βλαχιώτη – Παναρκαδικός 0-0 τελικό

* Καλαμάτα – Παλληξουριακός 2-0 τελικό (8′ Γκασούκας, 30′ Βιτζιλάντε)

* Ζάκυνθος – Τσικλητήρας Πύλου 3-1 τελικό (49′ Σκοζάϊ, 73′ Λιάμης, 90+6′ Κυριάζος – 56′ Γεωργιόπουλος)

* Λεωνίδιο – Αχαϊκή 0-1 τελικό (45′ Σταυρόπουλος)

* Υποβιβάζονται οι πέντε τελευταίοι του Ομίλου

Ο πρώτος του Ομίλου παίζει αγώνες μπαράζ σε νέο όμιλο ανόδου μαζί με τους πρώτους των Ομίλων: 6ος, 7ος, 8ος, κι απο τις τέσσερις συνολικά αυτές ομάδες οι δυο πρώτες της νέας βαθμολογίας μετά από διπλούς αγώνες μεταξύ τουςανεβαίνουνστη Φούτμπολ Λιγκ – Β’ Εθνική

Η επόμενη 19η αγωνιστική – Κυριακή 11 Μαρτίου (ώρα 3.00)