Football League: Αναλύσεις αγώνων Τετάρτης 7 Μαρτίου

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να διαβάσετε αναλύσεις για όλους τους αγώνες της ημέρας από το Matchmoney.com.gr

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΟΦΗ

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι κατάφερε να αποσπάσει τον εκτός έδρας βαθμό κόντρα στη Δόξα Δράμας με το πλούσιο 3-3. Εχανε από το 31΄, το γύρισε σε ένα λεπτό (49΄, 50΄), βίωσε την ανατροπή (63΄, 68΄), ισοφάρισε στο 86΄.

Μετράει τρεις νίκες στα έντεκα τελευταία παιχνίδια (3-4-4).

Ούτε τώρα είναι διαθέσιμος ο επιθετικός Τσολακίδης (10/2). Εξέτισε ο χαφ Αντωνιάδης (14/0), εξακολουθεί τιμωρημένος ο αμυντικός Τοπαλίδης (15/0).

ΟΦΗ: Δεν πλήρωσε τη φλυαρία του στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας κέρδισε 1-0 (14΄). Μετά το γκολ προσπάθησε να φτιάξει ευκαιρίες όμως δεν ήταν συγκεντρωμένος, ενώ ορισμένα ατομικά λάθη παραλίγο να τον φέρουν σε δύσκολη θέση.

Παραμένει εντός της προνομιούχου δυάδας μετά την όγδοη νίκη στα εννιά τελευταία παιχνίδια.

Φρέσκα προβλήματα και απόντες ο μπακ Μονιάκης (6/0) και ο χαφ Μαχαίρας (6/1). Ούτε τώρα ο μπακ Κοιλιάρας (10/1), παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμού ο χαφ Οικονόμου (2/0) και οι φορ Περογαμβράκης (-).

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΣΠΑΡΤΗ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Εχει μείνει σε απραξία τρεις εβδομάδες, αφού ήταν προγραμματισμένο να αντιμετωπίσει Αχαρναϊκό και Βέροια. Ερχεται από την εκτός έδρας ήττα στις 18/02 με 2-0 (25΄, 81΄) από τον Καραϊσκάκη, ήταν κατώτερος του αντιπάλου του έχοντας λιγότερες ευκαιρίες.

Δόθηκε τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών, διάστημα που δεν είχε δεχθεί γκολ.

Διαθέσιμος ο κίπερ Φιρινίδης (3/0), εξέτισαν ο μπακ-χαφ Σκούπρας (15/0) και ο χαφ Αγρόδημος (15/1).

ΣΠΑΡΤΗ: Μόλις δέχθηκε το πρώτο γκολ (34΄) στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου κατέρρευσε και γνώρισε τη βαριά ήττα με 4-0 (57΄, 65΄, 70΄) παίζοντας και πάλι με υπηρεσιακό προπονητή.

Μετράει τέσσερις ήττες σε πέντε ματς, τα επτά από τα δέκα ματς ολοκληρώθηκαν στο 0-1 γκολ.

Τιμωρημένος ο χαφ Οικονομόπουλος (18/1), τραυματίας ο κίπερ Γιακουμής (15/0), για άγνωστους λόγους κόπηκε από την αποστολή ο επιθετικός Ράντι (14/1). Πάντα απών ο επιθετικός Τριανταφυλλάκος (17/2), που είχε επεισόδιο με τον υπηρεσιακό προπονητή Γιώργο Πολυμενέα. Παραμένει εκτός ο χαφ Μπαρέτας (13/2).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Παρά την …οδύσσεια αφού μετέβη οδικώς στη Σπάρτη, δεν είχε κανένα πρόβλημα να φτάσει στην εντυπωσιακή εκτός έδρας ήττα με 4-0 (34΄, 57΄, 65΄, 80΄). Μετά το πρώτο γκολ κυριάρχησε απόλυτα και μετέτρεψε τη νίκη σε θρίαμβο. Οδύσσεια πάντως και η επιστροφή, γύρισε στη βάση του ύστερα από έντεκα ώρες ταξίδι!

Ηταν η τρίτη νίκη στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια (3-5-4).

Επέστρεψε ύστερα από αρκετό καιρό ο χαφ Βεργώνης (7/2).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κομβικό το σημείο που πέτυχε το πρώτο γκολ (45΄) σε ένα αμφίρροπο παιχνίδι μέχρι εκείνη τη στιγμή, έκτοτε κυριάρχησε κι έφτασε άνετα στο ευρύ εντός έδρας 3-0 επί του Παναιγιάλειου, στο 49΄ και το 59΄τα άλλα δύο γκολ.

Επέστρεψε στις νίκες ύστερα από έντεκα παιχνίδια (0-3-8).

Από τους έξι κομμένους υπολογίζονται κανονικά και μάλιστα συμπεριλήφθηκαν στην αποστολή ο τερματοφύλακας Ρίστιτς (11/0) και ο επιθετικός Γκούρτσας (15/6). Ούτε τώρα ο μπακ Στέβιτς (8/0).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ – ΑΡΗΣ

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Δεν απειλήθηκε σημαντικά από την Παναχαϊκή στην εκτός έδρας ήττα με 1-0 (58΄), μετά το γκολ που δέχθηκε, προσπάθησε να βγει στην επίθεση ώστε να απειλήσει όμως δεν τα κατάφερε.

Ολοένα και δυσκολεύει η υπόθεση της παραμονής, από την οποία απέχει επτά βαθμούς, έχει μόνο μία νίκη στα τελευταία δεκατρία παιχνίδια (1-4-8).

Εξαιρετικά αμφίβολοι οι επιθετικοί Σμυρλής (17/4), Τσατσόπουλος (4/0) και οι χαφ Μάκο (15/0) Μήλιος (11/0), που θα δοκιμάσουν λίγο πριν από την έναρξη. Διαθέσιμος ο επιθετικός Ταμπάκης (10/0), ούτε τώρα ο χαφ Ντούνγκα (1/0).

ΑΡΗΣ: Δεν ήταν καλός στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στα Τρίκαλα, περιορίστηκε στο 0-0. Eίχε τον έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, όπου όμως δεν μπόρεσε να φτιάξει πολλές ευκαιρίες,στο τελευταίο ημίωρο είδε τον αντίπαλό του να ξεθαρρεύει.

Παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα (15-4-0), έχει δεχθεί μόλις δύο γκολ στα τελευταία δώδεκα ματς.

Δεν υπολογίζεται λόγω πειθαρχικού παραπτώματος ο μεσοεπιθετικός Μπαργκάν (10/2), παραμένει εκτός ο μεσοεπιθετικός Πασάς (15/2). Τιμωρημένος ο αμυντικός Σόουζα (18/2), συμπεριλήφθηκε στην αποστολή ύστερα από ένα χρόνο ο Ανάκογλου.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Κρατούσε σε ισορροπία το πρώτο ημίχρονο της εκτός έδρας αναμέτρησης κόντρα στον Πανσερραϊκό όμως έμεινε πίσω στο σκορ στο 45΄, άμεσα στην επανάληψη και το δεύτερο (49΄) και κατέρρευσε, τυχερός που τελικά έχασε μόνο με 3-0 (59΄).

Εχει μόλις δύο νίκες στα τελευταία δεκαέξι παιχνίδια (2-3-11), στα δεκατέσσερα τελευταία ματς έχει πετύχει μόλις πέντε γκολ.

Εξαιρετικά αμφίβολος ο αμυντικός Σμίλτος (11/0), που θα δοκιμάσει λίγο πριν από την έναρξη του αγώνα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στο Ηράκλειο, έχασε 1-0 (14΄) από τον ΟΦΗ. Προσπάθησε να απειλήσει σε αντεπιθέσεις και να εκμεταλλευτεί αντίπαλα λάθη, αλλά τελικά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Ηταν η πέμπτη διαδοχική ήττα, που την κρατάει κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Δεν υπολογίζεται ο τραυματίας αμυντικός Θεοδωράκης (15/0), εξέτισε ο χαφ Κωνσταντινόπουλος (13/0).

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ

ΤΡΙΚΑΛΑ: Σχετικά καλή εμφάνιση στο εκτός έδρας 0-0 κόντρα στον πρωτοπόρο Αρη. Απορρόφησε την πίεση στο πρώτο ημίχρονο, μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας τόλμησε κι επιθετικά χωρίς όμως να μπορέσει να φτάσει στη μετουσίωση κάποιας ευκαιρίας.

Εξέτισε ο φορ Σαχίνιδης (6/1), τιμωρημένος ο αμυντικός Πάνος (18/0), πάντα εκτός ο φορ Καπός (8/1) και ο μπακ Γκόλιας (8/0). Δεν τα κατάφεραν ο επιθετικός Ντακόλ (7/0) και ο χαφ Τόμιτς (13/4).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Κάθε άλλο παρά ικανοποιημένη την αφήνει το πλούσιο εντός έδρας 3-3 κόντρα στον Αιγινιακό. Προηγήθηκε στο 31΄, δέχθηκε την ανατροπή σε ένα λεπτό (49΄, 50΄), το γύρισε (63΄, 68΄), ισοφαρίστηκε στο 86΄.

Μετράει τρεις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια (3-1-1).

Εκτός αποστολής έμειναν ο επιθετικός Κουσκουνάς (10/5) και ο μεσοεπιθετικός Κάσες (13/5). Ούτε τώρα ο μπακ Σπυρόπουλος (11/0), πάντα εκτός ο χαφ Στεφάνοβιτς (-).