Αστέρας Βλαχιώτη: Ήττα στα Βραχνέϊκα. Δήλωση Γκάτζιου (φωτογραφίες)

Ο Αστέρας Βλαχιώτη ηττήθηκε την Κυριακή 12 Μαρτίου με σκορ 2-1 στα Βραχνέϊκα από τον τοπικό Διαγόρα. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Μιχαηλίδης στο 42′ και Κουτρούμπας στο 44′. Μείωσε για τον Αστέρα στο 75′ ο Τζιόλας.  Η ομάδα του Γκάτζιου έπεσε από την πρώτη θέση της βαθμολογίας, βρίσκεται πλέον στην 2η θέση του 5ου ομίλου της Γ’ Εθνικής, 2 βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Αστέρα Αμαλιάδας. Την επόμενη Κυριακή 18 Μαρτίου θα ξεκαθαρίσει η μάχη της πρώτης θέσης με το ντέρμπι μεταξύ των δύο ομάδων στο Δημοτικό Στάδιο Αμαλιάδας.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ WESTENERGY (Α. Ζήκος): Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Καλλιτσουνάκης (91΄ Μπακάλης), Α. Τρίγκας, Ν. Τρίγκας, Μιχαηλίδης (77΄ Πετρόπουλος), Κουτρούμπας (88΄ Χριστόπουλος), Λίπι, Γεωργαντόπουλος, Κωστής (83΄ Αδαμόπουλος).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ (Θ. Γκάντζιος): Παλιούρας, Τσουκαλάς (76΄ λ.τ. Σαραντόπουλος), Παναγόπουλος, Σαμπατάκος (46΄ Μουκίδης), Τζιόλας, Τσιμικλής, Σταμόγιαννος, Τόντσεφ (57΄ Κατσικάς), Μαναριώτης, Κόντη, Χρήστου.

Δήλωση Γκάτζιου

Δεν τα καταφέραμε σήμερα σε έναν σημαντικό αγώνα για εμάς. Ελέγχαμε το παιχνίδι στο 1ο ημίχρονο, χάνοντας ευκαιρίες αλλά δύο δικά μας λάθη έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στον αντίπαλο. Στο 2ο ημίχρονο πιέσαμε, βάλαμε ενα γκολ και εκεί έληξε το παιχνίδι. Με συνεχείς καθυστερήσεις από τους αντιπάλους που έπεφταν και σφυρίγματα του διαιτητή δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο για 20’. Παρόλα αυτά έχουμε την δύναμη να παλέψουμε, με τη πλάτη στο τοίχο βέβαια, σε ένα παιχνίδι τη Κυριακή στην έδρα της Αμαλιάδας όπου κρίνεται το πρωτάθλημα.

Δείτε πλούσιο φωτογραφικό υλικό του Δημήτρη Σαρρή από την αναμέτρηση εδώ.

* Υποβιβάζονται οι πέντε τελευταίοι του Ομίλου

* Ο πρώτος του Ομίλου παίζει αγώνες μπαράζ σε νέο όμιλο ανόδου μαζί με τους πρώτους των Ομίλων: 6ος, 7ος, 8ος, κι απο τις τέσσερις συνολικά αυτές ομάδες οι δυο πρώτες της νέας βαθμολογίας μετά από διπλούς αγώνες μεταξύ τους, ανεβαίνουν στη Φούτμπολ Λιγκ – Β’ Εθνική

Η επόμενη 20η αγωνιστική – Κυριακή 18 Μαρτίου (ώρα 3.00)