Αναλύσεις Football League και αποδόσεις Γ’ Εθνικής Κυριακής 18 Μαρτίου. Nτέρμπι σε Πάτρα και Αμαλιάδα.

0
94

StoiximanNovibet, VistaBet.grsportingbet

Γ’ Εθνική

Σήμερα Κυριακή 18 Μαρτίου διεξάγονται αγώνες σε όλους τους ομίλους της Γ’ Εθνικής. Ο καθοριστικότερος αγώνες πρωταθλήματος στον 5ο ομίλο διεξέγαται στο Δημοτικό Στάδιο Αμαλιάδας μεταξύ του Αστέρα Αμαλιάδας και του Αστέρα Βλαχιώτη.  Η νίκη των γηπεδούχων πληρώνει 1.40, η ισοπαλία 4.00 και η νίκη των φιλοξενούμενων 7.25.

Football League

Μάχη ανόδου στην Πάτρα, η Παναχαϊκή -που βρίσκεται στο πλέον στο -7 από την άνοδο- υποδέχεται τον Αρη, που έπεσε δεύτερος μετά τη χθεσινή νίκη του ΟΦΗ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Συνολικά κακή εμφάνιση στην εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τον Πανσερραιϊκό. Παθητικός στο πρώτο ημίχρονο, που δέχθηκε αι τα δύο γκολ (30΄, 38΄), στο δεύτερο φάνηκε να ανεβαίνει επειδή χαλάρωσε ο αντίπαλος, αλλά αρκέστηκε μόνο στη μείωση (82΄).

Μετράει πέντε νίκες στους επτά τελευταίους αγώνες.

Δεν έχουν προκύψει προβλήματα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Επηρεασμένη από τα όσα συνέβησαν καθ΄όλη τη διάρκεια της εβδομάδας μετά τα ήξεις – αφήξεις στο θέμα της τεχνικής ηγεσίας, έχασε εύκολα εντός έδρας με 2-0 (9΄, 21΄) από τον Απόλλωνα Πόντου ύστερα από κακή εμφάνιση.

Στα επτά τελευταία παιχνίδια έχει μόλις έναν πόντο (0-1-6), παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, πιθανό να ανακινηθεί και πάλι θέμα με τον Γιώργο Βαζάκα.

Διαθέσιμος ο αμυντικός Θεοδωράκης (15/0). Απόντες ο τραυματίας μεσοεπιθετικός Πλαβούκος (20/2) και ο τιμωρημένος μέσος Σταματάκης (20/1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ

*** Ο άσος στο 1,45, το διπλό στο 6,50.

*** Κύπελλο: Αιγινιακός – Απόλλων Πόντου 0-1 (19/9).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του δεν περίμενε τόσο εύκολο πέρασμα από την Καρδίτσα, κέρδισε με 2-0 (9΄, 21΄). Εξαιρετικά αποτελεσματικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, στο υπόλοιπο κομμάτι δεν διέτρεξε τον παραμικρό κίνδυνο.

Ηταν μόλις η πέμπτη νίκη στα δεκατέσσερα τελευταία παιχνίδια (5-5-4), αλλά η τρίτη διαδοχική.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Μόνο στην ισοφάριση (54΄) δικαιολόγησε την παρουσία του στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον Παναιγιάλειο, συνολικά η απόδοσή του ήταν καλή και δίκαια ηττήθηκε με 2-1 (26΄, 58΄).

Μετράει τρεις νίκες στα δεκατρία τελευταία παιχνίδια (3-4-6).

Παραμένει απών ο χαφ Πολύζος (16/0), διαθέσιμος ο επιθετικός Τσολακίδης (10/2). Τιμωρημένος ο αμυντικός Γιατζιτζόγλου (19/1).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ – ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ

*** Ο άσος στο 2,40, το διπλό στο 2,90.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Αντιστάθηκε ένα ημίχρονο παίζοντας εκτός έδρας κόντρα στον Αρη, μόλις όμως δέχθηκε το πρώτο γκολ (54’) κατέρρευσε και τελικά γνώρισε την ήττα με 3-0 (76΄, 95΄).

Διακόπηκε το μικρό σερί των δύο ηττών όμως παραμένει εκτός της ζώνης του υποβιβασμού.

Εξακολουθεί απών ο αμυντικός Λαμπάκης (-), χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο επιθετικός Ροβίθης (11/0), ούτε τώρα ο χαφ Μπούζας (17/0). Τιμωρημένος ο στόπερ Μπάτζιος (20/0).

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ηταν προσηλωμένη και συγκεντρωμένη στο στόχο της και κέρδισε εντός έδρας με 2-0 την Καλλιθέα. Αμφίρροπο το πρώτο ημίχρονο όμως ευτύχησε να το κλείσει προηγούμενη με δύο γκολ διαφορά (18, 45΄+1), στο δεύτερο διαχειρίστηκε το προβάδισμά της χωρίς να συναντήσει προβλήματα.

Μετράει πέντε νίκες στα επτά τελευταία παιχνίδια (5-1-1).

Εξέτισε ο επιθετικός Μαρκόπουλος (19/2), επιστρέφει ο μπακ Σπυρόπουλος (11/0). Φρέσκο πρόβλημα και απών ο μπακ Σιώπης (9/0), δεν τα κατάφερε ο επιθετικός Λίτσκας (9/2), πάντα εκτός ο χαφ Στεφάνοβιτς (-). Τιμωρημένος ο επιθετικός Κουσκουνάς (11/6).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

*** Ο άσος στο 2,10, το διπλό στο 3,00.

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Ερχόμενος από απραξία τριών εβδομάδων πήρε το 1-1 στη Σπάρτη ισοφαρίζοντας στο 92’. Ηταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει, βρέθηκε να χάνει από το 68’, αλλά δεν πτοήθηκε και τελικά επιβραβεύτηκε στις καθυστερήσεις.

Μετρά τρεις νίκες στα δεκατρία τελευταία παιχνίδια (3-7-3).

Διαθέσιμος ο χαφ Κουσίδης (4/0), απών ο τραυματίας αμυντικός Χρουσιέλ (-).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ηταν κάτι περισσότερο από απαραίτητη η νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας και τα κατάφερε με το αγχωτικό 2-1. Προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο ημίχρονο (30΄, 38΄), στο δεύτερο χαλάρωσε κι έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλό του να το πιστέψει, το πλήρωσε μόνο με τη μείωση (84΄).

Ηταν μόλις η δεύτερη νίκη σε δεκατέσσερα παιχνίδια (2-3-9).

Ούτε τώρα ο μπακ Στέβιτς (8/0), τιμωρημένος ο αμυντικός Τσελεπίδης (18/1).

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ – ΑΡΗΣ

*** Ο άσος στο 2,75, το διπλό στο 2,50.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ: Εδειξε χαρακτήρα και κερδίζοντας εκτός έδρας με 2-1 τον Κισσαμικό μείωσε και πάλι στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της από την προνομιούχο δυάδα, αυτή τη στιγμή πάντως και μετά τη χθεσινή νίκη του ΟΦΗ βρίσκεται στο -7.

Καλή εμφάνιση, προηγήθηκε στο 23΄, δεν πτοήθηκε από την ισοφάρισε στο 45΄+3 με πέναλτι, ανέκτησε το προβάδισμα στο 57΄.

Εξέτισε ο μεσοεπιθετικός Γκίνο (19/0). Πάντα απών ο αμυντικός Μπιτσάκος (2/0), ούτε τώρα ο διεθνής με την εθνική παίδων μπακ – χαφ Μασούρας (3/1).

ΑΡΗΣ: Ερχεται από την εντός έδρας νίκη με 3-0 επί του Εργοτέλη. Δεν ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, όπου συνάντησε προβλήματα, στο δεύτερο βελτιώθηκε σημαντικά και πέτυχε τα τρία γκολ (54΄, 76΄, 95΄).

Παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα (16-5-0), έχει δεχθεί μόλις δύο γκολ στα τελευταία δεκατέσσερα ματς, έπεσε πάντως από την κορυφή μετά τη χθεσινή νίκη του ΟΦΗ.

Ετοιμοι ο μεσοεπιθετικός Πασάς (15/2) και ο μεσοαμυντικός Ιντζόγλου (18/0). Εξέτισαν οι μπακ Μπούρμπος (10/0), Βαλεριάνος (17/0). Εκτός ο τραυματίας ο μεσοεπιθετικός Μιλούνοβιτς (9/1) και ο μεσοεπιθετικός Χαντί (6/1), που έχει διεθνή καθήκοντα. Πάντα απών ο μεσοεπιθετικός Μπαργκάν (10/2),

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ

*** Ο άσος στο 1,30, το διπλό στο 9,75.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Γνώρισαν βαριά ήττα με 3-0 (5΄, 63΄, 69΄) στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον ΟΦΗ. Αιφνιδιάστηκαν με το γρήγορο γκολ, έκτοτε όμως ισορρόπησαν, πάντως στο δεύτερο ημίχρονο δεν υστέρησαν σημαντικά και θα μπορούσαν να δεχτούν και άλλα τέρματα.

Χωρίς νίκη (0-1-3) και γκολ σε τέσσερα ματς.

Εξέτισε ο επιθετικός Γιαννιτσάνης (10/1), πάντα εκτός ο φορ Καπός (8/1). Ούτε τώρα ο επιθετικός Ντακόλ (7/0), επιστρέφει στην αποστολή ο χαφ Τόμιτς (13/4).

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Δείχνει αποφασισμένος να εξαντλήσει τις πιθανότητές του στη διεκδίκηση της παραμονής, κέρδισε εντός έδρας με 2-1 τον Αιγινιακό. Προηγήθηκε στο 26΄, ισοφαρίστηκε κόντρα στη ροή (54΄), άμεση η απάντησή του (58΄), θα ήταν άδικο να μην κερδίσει.

Ηταν η τρίτη νίκη στα τελευταία δεκαοκτώ παιχνίδια (3-4-11).

Από την εξέδρα θα δίνει οδηγίες ο τεχνικός Πέτρος Δημητρίου, που τιμωρήθηκε. Τιμωρημένοι οι επιθετικοί Σκαρτσίλας (17/0), Σταματής (19/2). Δεν τα κατάφερε ο αμυντικός Ρέλλας (12/0), αντίθετα κανονικά στην αποστολή βρίσκεται ο αμυντικός Πολιανίδης (5/0).