Απόλλων Ξηροκαμπίου: Απρόκλητη επίθεση με μπουνιά

0
106

Η ανακοίνωση του Απόλλων Ξηροκαμπίου για τον εκτός έδρας αγώνα της Κυριακής 18 Μαρτίου και την απρόκλητη όπως χαρακτηρίζει επίθεση που δέχτηκε ο ποδοσφαιριστής της ομάδας Σίδερης από αναπληρωματικό ποδοσφαιριστή του Α.Ο. Αγγελώνας.

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

Μετά το νικηφόρο αγώνα της ομάδας μας το Σάββατο 10/3, στο Γύθειο επί του Πανγυθεατικού, με σκορ 1-3 ( με σκόρερ τους Νικόλαρο Ελευθέριο στο 69’ και το 79’ και τον Λουίζο Σπυρόπουλο στο 80΄) ο Απόλλωνας αντιμετώπισε χθες και πάλι εκτός έδρας, τον Α.Ο Αγελλώνας στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Ο Απόλλωνας ευτύχησε να προηγηθεί ύστερα από πέναλτι που κέρδισε ο Γ. Διαμαντάκος και εκτέλεσε εύστοχα ο Λουίζος Σπυρόπουλος. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα μας προχώρησε σε δύο αναγκαστικές αλλαγές αφού πέρασαν εκτός αγωνιστικού χώρου τραυματισμένοι οι Νικόλαρος Ελευθέριος και λίγο μετά την επίτευξη του γκολ ο Σπυρόπουλος Λουίζος. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλωνας πίεσε για να πάρει τον αγώνα όμως οι προσπάθειες του Διαμαντάκου δεν βρήκαν στόχο, αφού ο αντίπαλος τερματοφύλακας με σωστές επεμβάσεις είπε όχι και τις δύο φορές που βρέθηκε απέναντί του. Στη τελευταία φάση του αγώνα οι γηπεδούχοι πλησίασαν στη νίκη ύστερα από πολύ καλή εκτέλεση φάουλ το οποίο απέκρουσε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της ομάδας μας Σ. Ρηγάκος.

Ο αγώνας σημαδεύτηκε από την απρόκλητη επίθεση που δέχθηκε ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Γ. Σίδερης όταν, μετά τη λήξη του αγώνα, αναπληρωματικός ποδοσφαιριστής του Α.Ο. Αγγελώνας τον χτύπησε με γροθιά στο πρόσωπο ρίχνοντάς τον στον αγωνιστικό χώρο. Ευτυχώς οι ψυχραιμότεροι επενέβησαν ώστε το θέμα να μην πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, ενώ ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα δεχόταν για αρκετή ώρα τις πρώτες βοήθειες από τον γιατρό του αγώνα.

Αντιλαμβανόμαστε τα νεύρα και τις συνθήκες που επικρατούν ειδικότερα σε ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται με στόχο την παραμονή της ομάδας τους στη κατηγορία. Όμως καταδικάζουμε οποιαδήποτε μορφή βίας και ειδικότερα μεταξύ των αθλητών, που η αντιπαλότητά τους πρέπει να περιορίζεται στις γραμμές του γηπέδου για 90 λεπτά. Η επιεικώς ανεγκέφαλη και άνανδρη συμπεριφορά (γιατί μόνο έτσι μπορεί να χαρακτηριστεί από εμάς ) του συγκεκριμένου ποδοσφαιριστή θα μπορούσε να είχε πάρει άλλες διαστάσεις όμως οι διοίκηση του Απόλλωνα Ξηροκαμπίου ο προπονητής του και ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας αντιλαμβανόμενοι της προσπάθεια που κάνει ο Α.Ο. Αγελλώνας, δεν θέλησαν να δώσουν συνέχεια και να τιμωρηθεί η ομάδα εξ αιτίας ενός ανθρώπου που η θέση του μάλλον δεν είναι στα ποδοσφαιρικά γήπεδα.

Με το πέρας της 20ης αγωνιστικής η ομάδα μας βρίσκεται στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 31 βαθμούς. Την προτελευταία αγωνιστική ο Απόλλωνας αντιμετωπίζει εντός έδρας τον Ευρώτα Έλους, το Σάββατο 24/3 στις 4:00 μ.μ. Καλούμε τους φίλους της ομάδας μας να δώσουν το παρών και να στηρίξουν τους ποδοσφαιριστές στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα της ομάδας μας για τη φετινή σεζόν.