Ο Ολυμπιακός Γυθείου αναδείχθηκε Κυπελλούχος Λακωνίας 2017-18!

0
101

Kυπελλούχος Λακωνίας 2017-18 ο Ολυμπιακός Γυθείου!

Ο Ολυμπιακός Γυθείου αναδείχθηκε Κυπελλούχος Λακωνίας για την περίοδο 2017-18 αφού επικράτησε στον τελικό του Ατρομήτου Συκέας με σκορ 2-1.  Οι ερυθρόλευκοι του Γυθείου ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους και είχαν τις καλύτερες ευκαιρίες της αναμέτρησης.  Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Νίκος Ανούσου με βοηθούς τους Γιώργο Παλαμίδα και Γιώργο Σταματάκο.

Η πρώτη ευκαρία της αναμέτρησης ανήκε στον Ατρόμητο με τον Μεσίνι να πλασάρει μέσα από την περιοχή αλλά να μην βρίσκει στόχο. Ο Καζαντζής στο 29′ είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, αφού πρόλαβε την έξοδο του Ρουσιαμάνη αλλά αστόχησε.  Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι ερυθρόλευκοι είχαν άλλες δυο καλές στιγμές με τον Πλεμμένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Γυθείου μπήκε επιθετικά, έχασε ευκαιρίες με Τσίκαρη, Πλεμμένο, πέτυχε τα δύο γκολ σφραγίζοντας την κατάκτηση του Κυπέλλου. Με την λήξη του αγώνα όλοι οι άνθρωποι της ομάδας αποθέωσαν τον Πρόεδρο της ομάδας Μάκη Αγγελόπουλο για την προσφορά του και αυτή τη χρονιά στο μεγάλο σύλλογο του Γυθείου.

Ο Στέφανος Ρασσιάς άνοιξε το σκορ στο 54ο λεπτό και ο Λιγνός διπλασίασε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στο 74o λεπτό.  Ο Αλέξης Κουτρουλάκης μείωσε για τον Ατρόμητο στο 76ο λεπτό διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Η συμμετοχή στο τελικό για πρώτη φορά στην ιστορία του είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για τον Ατρόμητο Συκέας. Ο τελικός διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης την Τετάρτη 21 Μαρτίου.

Ατρόμητος Συκέας 1 – 2 τελικό Oλυμπιακός Γυθείου (0 – 0 ημίχ)

Γκολ: Ρασσιάς το 0 – 1 στο 54′, Λιγνός το 0 – 2 στο 80′, Κουτρουλάκης Αλ. το 1 – 2 στο 82′,

Ατρόμητος Συκέας: 1 Ρουσιαμάνης, 2 Αναστασάκης, 3 Κουτρουλάκης Γ., 4 Μεσίνι, 5 Κότσαλης (46′ Σαργκάνης), 6 Καράμπελας, 7 Κουτρουλάκης Αλ., 8 Τρίψας, 9 Ρουμπής (64′ Ελμαζάϊ), 10 Κοντάκος, 11 Ντορίν.

12 Σαργκάνης, 13 Μιχελάκος, 14 Αλεξάκης, 15 Πετράκης, 16 Μπελάλης, 17 Ελμαζάϊ, 18 Παναρίτης

Ολυμπιακός Γυθείου: 15 Βαν Ντε Γιούχε, 17 Τσίκαρης, 5 Αναστασάκος, 13 Έρικ Βαν ντε Γιούχε (69′ Καρνιάτης), 7 Λυμπερόπουλος (62′ Τσακωνάκος), 8 Λιβάνης, 16 Ρασσιάς, 12 Σπυρόπουλος, 10 Πλεμμένος, 14 Λιγνός, 9 Καζαντζής (85′ Εμμανουηλίδης).

2 Εμμανουηλίδης, 18 Καρνιάτης, 1 Γαρόζης, 6 Κατιάγκα, 11 Κουρτέσης, 3 Τσακωνάκος.

Διαιτητής: Nίκος Ανούσος Βοηθοί: Γιώργος Παλαμίδας, Γιώργος Σταματάκος, Τέταρτος: Νίκος Αλειφερόπουλος

Α’ ημίχρονο

9′ Μεσίνι δεν βρίσκει στόχο μέσα από την περιοχή

29′ πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Καζαντζή να προλαβαίνει την έξοδο του Ρουσιαμάνη αλλά να αστοχεί σε κενή εστία.

34′ Πλεμμένος σουτάρει έξω από την περιοχή, πάνω από την εστία του Ρουσιαμάνη

42′ Πλεμμένος πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή χωρίς να βρει στόχο.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημίχρονου ο Ρουμπής σουτάρει μέσα από την περιοχή, ψηλά πάνω από την εστία του Γιούχε.

Β’ ημίχρονο

50′ Μεγάλη ευκαιρία του Τσίκαρη που βγήκε μόνος του απέναντι στον Ρουσιαμάνη και αστόχησε

52′ Πλεμμένος σουτ έξω από την περιοχή, περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ρουσιαμάνη

56′ Λιγνός μόνος του στο ύψος του πέναλτι, δεν πιάνει καλά το σουτ