Football League: Αναλύσεις και αποδόσεις αγώνων Σαββάτου 24 Μαρτίου.

Football League

Ο ΟΦΗ υποδέχεται τον Εργοτέλη στο τοπικό ντέρμπι και ο Αρης δοκιμάζεται εκτός έδρας κόντρα στον Κισσαμικό, κορυφώνεται και η μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ

*** Ο άσος στο 1,30, το διπλό στο 6,90.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ: Δεν κατάφερε να προκαλέσει ζημιές παίζοντας εκτός έδρας κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, έχασε με 2-0 (5΄, 53΄). Προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν ήταν αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Μετράει μόλις τρεις νίκες στα δεκατέσσερα τελευταία παιχνίδια (3-4-7), στο +1 από τον υποβιβασμό.

Παραμένει απών ο χαφ Πολύζος (16/0), εξέτισε ο αμυντικός Γιατζιτζόγλου (19/1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ: Πολύ εύκολη η εντός έδρας επικράτησή του επί της Αναγ. Καρδίτσας με 4-1, ουσιαστικά καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο με τα τρία γκολ (20΄, 32΄, 44΄), περισσότερο διαδικαστική η επανάληψη, στο τελικό σκορ διαμορφώθηκε στα τελευταία λεπτά (88΄/93΄).

Μετράει έξι νίκες στους οκτώ τελευταίους αγώνες.

Δεν έχουν προκύψει νεότερα προβλήματα, γνωστοί οι απόντες.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ – ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ

*** Ο άσος στο 1,60, το διπλό στο 4,80.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: Παθητική στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας, έχασε εύκολα με 4-1, το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο πρώτο ημίχρονο, που δέχθηκε τρία γκολ (20΄, 32΄, 44΄), διαδικαστική η επανάληψη (88΄/93΄). Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε ο διάλογος του Γιώργου Βαζάκα με οπαδό της ομάδας.

Στα οκτώ τελευταία παιχνίδια έχει μόλις έναν πόντο (0-1-7), παραμένει κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ετοιμος ο μεσοεπιθετικός Πλαβούκος (20/2), εξέτισε ο μέσος Σταματάκης (20/1). Τιμωρημένος ο στόπερ Καρίκι (19/0).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ: Ηταν καταιγιστικός στον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Πανσερραϊκό, δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του, κέρδισε εύκολα με 3-0 (34΄, 68΄, 73΄). Εχασε πολλές ευκαιρίες ώστε να δώσει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στη νίκη του.

Ηταν το τέταρτο τρίποντο στα δεκατέσσερα τελευταία παιχνίδια (4-7-3).

Πάντα απών ο αμυντικός Χρουσιέλ (-).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ – ΤΡΙΚΑΛΑ

*** Ο άσος στο 1,70, το διπλό στο 4,70.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, μετά το εντός έδρας 2-0 επί του Αιγινιακού πανηγύρισε την τέταρτη διαδοχική νίκη κι ενώ στα προηγούμενα έντεκα, είχε μόλις δύο.

Αξιοποίησε τα δυναμικά του ξεκινήματα στα δύο ημίχρονα (5΄, 53΄) στα υπόλοιπα κομμάτια είχε ευκαιρίες όμως ένιωσε και κάποιες απειλές.

Δεν έχουν προκύψει προβλήματα.

ΤΡΙΚΑΛΑ: Κρατούν μόνον τη νίκη στον εντός έδρας αγώνα με τον Παναιγιάλειο, κέρδισαν 1-0 (31΄), αλλά η εμφάνισή τους ήταν κακή. Απείλησαν ελάχιστα, μάλιστα προς το τέλος ένιωσαν κάποιους κινδύνους.

Επέστρεψαν στις νίκες και τα γκολ ύστερα από τέσσερα ματς (0-1-3).

Τιμωρημένος ο αμυντικός μέσος Ανδρεόπουλος (16/0). Πάντα εκτός ο φορ Καπός (8/1), ούτε τώρα ο επιθετικός Ντακόλ (7/0).

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ – ΑΡΗΣ

*** Ο άσος στο 6,35, το διπλό στο 1,50.

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Δεν είχε υποχρεώσεις, ήταν προγραμματισμένο το ματς με τη Βέροια. Ερχεται από την εντός έδρας ήττα με 2-1 από την Παναχαϊκή, όπου προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Εχανε από το 23΄, ισοφάρισε στο 45΄+3 με πέναλτι, το δεύτερο γκολ ήρθε στο 57΄.

Μετράει επτά νίκες στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια, αλλά έχει μόνο μία στα πέντε πιο πρόσφατα (1-1-3).

Λείπουν σε διεθνή καθήκοντα ο μπακ χαφ Σάλιακας (15/3) και ο μπακ Τόλι (16/1), ούτε τώρα ο αμυντικός Σερβιλάκης (4/0).

ΑΡΗΣ: Πήρε σπουδαίο βαθμό (1-1) στο εκτός έδρας ντέρμπι  με την Παναχαϊκή, μπορεί να ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΟΦΗ αλλά κράτησε το +7 από τη βασική ανταγωνίστριά του στη μάχη της ανόδου. Μάλλον κατώτερος, βρέθηκε να χάνει από το 43΄, ισοφάρισε στο 88΄.

Παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα (16-6-0), έχει δεχθεί μόλις τρία γκολ στα τελευταία δεκαπέντε ματς.

Τιμωρημένοι ο φορ Μπαστακός (4/0), ο αμυντικός χαφ Μουμίν (21/0) και ο μπακ Βαλεριάνος (18/0). Πάντα εκτός ο μεσοεπιθετικός Μιλούνοβιτς (9/1) και ο μεσοεπιθετικός Χαντί (6/1), που έχει διεθνή καθήκοντα.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ – ΚΑΛΛΙΘΕΑ

*** Ο άσος στο 1,70, το διπλό στο 5,00.

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ: Δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στον εκτός έδρας αγώνα κόντρα στα Τρίκαλα, έχασε με 1-0 (35΄). Ελαχιστοποίησε τους κινδύνους μπροστά από την εστία του, προς το τέλος βγήκε μπροστά αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει στην ισοφάριση.

Μετράει μόλις τρεις νίκες στα τελευταία δεκαεννιά παιχνίδια (3-4-12), παραμένει εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Εξέτισαν οι επιθετικοί Σκαρτσίλας (17/0), Σταματής (19/2), έτοιμος ο αμυντικός Ρέλλας (12/0). Λογικά διαθέσιμος και ο μέσος Γκούμας (16/0).

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Αν και προηγήθηκε μόλις στο 2΄ του εντός έδρας αγώνα της κόντρα στον ΟΦΗ, εντούτοις δεν μπόρεσε να πάρει ούτε το βαθμό, έχασε με 3-1. Αμεση η ισοφάριση (8΄), πίσω στο σκορ πριν από την ανάπαυλα (43΄), είχε ευκαιρίες αλλά και απειλήθηκε, οριστικό τέλος στο 83΄.

Δυσκολεύει η παραμονή, από την οποία απέχει οκτώ βαθμούς, έχει μόνο μία νίκη στα τελευταία δεκαέξι  παιχνίδια (1-5-10).

Πάντα εκτός ο χαφ Μήλιος (11/0) και ο τερματοφύλακας Θεοδωράκης (10/0), εξέτισε ο αμυντικός Ντιακιτέ (18/0).

ΟΦΗ – ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

*** Ο άσος στο 1,20, το διπλό στο 8,30.

*** Τοπικό ντέρμπι, χωρίς έντονη αντιπαλότητα.

ΟΦΗ: Προελαύνει  προς την επιστροφή του στη Σουπερλίγκα, κέρδισε εκτός έδρας με 3-1 την Καλλιθέα, αν κι αιφνιδιάστηκε και μόλις στο 2΄ έμεινε πίσω στο σκορ. Αμεση η αντίδρασή του (8΄), ολική ανατροπή στο 43΄, έκτοτε απείλησε και απειλήθηκε, το καθάρισε στο 83΄.

Ηταν η ενδέκατη νίκη στα δώδεκα τελευταία παιχνίδια.

Τιμωρημένος ο μπακ Μπολάκης (17/0), ούτε τώρα ο πολύπειρος μεσοαμυντικός Παπαστεριανός (16/2), αντίθετα συμπεριλήφθηκε στην αποστολή αλλά θα δοκιμάσει λίγο πριν από τη σέντρα ο επιθετικός Βουό (7/3), έτοιμος ο χαφ Μαχαίρας (6/1). Παραμένει εκτός λόγω τραυματισμού ο χαφ Οικονόμου (2/0).

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Δεν μπόρεσε να αποσπαστεί περισσότερο από το +1 από την επικίνδυνη ζώνη, έχασε εντός έδρας με 1-0 (55΄) από τη Δόξα Δράμας. Ξύπνησε μόνο μετά το γκολ που δέχθηκε, πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση.