Σπάρτη: Εντός έδρας ήττα από Α.Ο. Χανιά Κισσαμικό

Η Σπάρτη στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής ηττήθηκε εντός έδρας από τον Α.Ο. Χανιά Κισσαμικό το Σάββατο 31 Μαρτίου. Οι Κρητικοί επικράτησαν 3-1 με τον Χαλκιαδάκη να πετυχαίνει 2 γκολ. Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και το δοκάρι του Λαζαρίδη σε σουτ του Ράντι στο 6′ τους στέρησε το προβάδισμα.  Το σκορ άνοιξε στο 10′ ο Χαλκιαδιάκης για τους φιλοξενούμενους και 4 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Ο Τριανταφυλλάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ μείωσε στο 1-2 στο 70ο λεπτό και ο Ξύδας με πολύ ωραίο πλασέ στο απέναντι παραθυράκι του Μακρυωνίτη διαμόρφωσε το τελικό 1 – 3.

Η υπόθεση παραμονή για τη Σπάρτη περνά από τις Σέρρες με τον αγώνα της Μεγάλης Τετάρτης 4 Απριλίου να είναι ιδιαίτερα κρίσιμος. Ο σημερινός αγώνας ήταν ο πρώτος επίσημος για τον προπονητή, Μάρκο Στεφανίδη. Η αγωνιστική εικόνα της ομάδας ήταν για άλλο ένα αγώνα κακή. Η προσέλευση των φιλάθλων ήταν μικρή.  Εκτός δεκαοκτάδας ήταν οι Γιακουμής, Βοσνακίδης, Νιάρος, Γραικός, Δοδοντσάκης.

Σπάρτη 1 – 3 τελικό Α.Ο. Χανιά Κισσαμικός (0 – 2 ημίχ)

Γκολ: Χαλκιαδάκης το 0 – 1 στο 10′, Χαλκιαδάκης το 0 – 2 στο 14′, Τριανταφυλλάκος το 1 – 2 στο 70′

Ξύδας το 1 – 3 στο 81′.

Η Σπάρτη στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής υποδέχεται τον Α.Ο. Χανιά Κισσαμικό.

Α.Ε. Σπάρτη (Μάρκος Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Κολτσίδας, Σανδραβέλης (46′ Δεινόπαπας), Τζιμόντζι, Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, 27 Τσιόφου (69′ Μπέλης), Ράντι, Φουρτάδο (56′ Ράνος).

Τρακακης, Δεινοπαπας, Καζβιροπουλος, Μπελης, 26 Μπουζουκης, Ράνος, Σάββα.

A.O. Xανιά Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): 30 Λαζαρίδης, 6 Σελινιωτάκης, 14 Γκίνη, 33 Λεμονής, 3 Αρναούτογλου, 4 Μακροπουλιώτης, 5 Παντελάκης, 9 Χαλκιαδάκης, 28 Ξύδας, 20 Ζιούλης, 29 Λέο Μπατίστ (86′ Νικόλτσης).

87 Παπαδόπουλος, 22 Τόλι, 18 Φουάσης, 10 Βρεττός, 34 Σάλιακας, 11 Νικόλτσης, 17 Αποστολίδης.

Διαιτητής: Αδαμόπουλος (Ζακύνθου), Βοηθοί: Καρβούνης (Μεσσηνίας), Ψαρρής (Ζακύνθου), 4ος: Μανούχος (Αργολίδας)

A’ ημίχρονο

3′ Πρώτο κόρνερ από αριστερά με Τριανταφυλλάκο, χωρίς να επειλήσουν οι γηπεδούχοι.

6′ Ράντι δοκάρι σε σουτ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Τσιόφου, η πρώτη εμφάνιση του Μολδαβού

10′ Γκολ, Μακροπουλιώτης κίνηση από δεξιά, πάσαρε στον Χαλκιαδάκη ο οποίος μέσα από την περιοχή έκανε το 0 – 1.

14′ Γκολ, Χαλκιαδάκης το 0 – 2 πλασάρει τον Μακρυωνίτη.

26′ Λεμονής κίτρινη για μαρκάρισμα στον Παναγιώτου

27′  Ζουλιώτης από δεξιά δεν βρήκε στόχο

28′ Δεύτερο κόρνερ από δεξιά με Παναγιώτου, Φουρτάδο την κεφαλιά.

Β’ ημίχρονο

46′ Δεινόπαπας αντικαθιστά τον Σανδραβέλη

56’Λεό ωραίο σουτ λίγο έξω. Ο Ράνος αντικαθιστά τον Φουρτάδο

57′ Ράντι απειλεί με σουτ έξω από την περιοχή.

69′ Ζιούλης κίτρινη, Μπέλη αντικαθιστά τον Τσιόφου και ο Σάλιακας αντικαθιστά

70′ Τριανταφυλλάκος με απευθείας εκτέλεση φάουλ, νίκησε τον Λαζαρίδη μειώνοντας για τους γηπεδούχους με τα τελευταία 20 λεπτά να αποκτούν ιδιαίτερο ενδιαφέρον

77′ Αρναούτογλου κίτρινη για τράβηγμα στον Ράντι

81 Ξύδας από το ύψος της μεγάλης περιοχής με ωραίο πλασέ νίκησε το Μαρκυωνίτη και έκανε το 1 – 3.

86′ Νικόλτσης τον Λεό

88′ Μπέλη εκτελεί φάουλ, αποκρούει ο Λαζαρίδης

92′ Αποστολίδης αντικαθιστά τον Ξύδα.

93′ Κίτρινη Μπέλη για μαρκάρισμα στον Αποστολίδη