Σπάρτη: Η κατρακύλα συνεχίστηκε στις Σέρρες. (βίντεο)

0
112

Η κατρακύλα συνεχίζεται για την Σπάρτη η οποία ηττήθηκε 3 – 1 στο Δημοτικό Γήπεδο Σερρών από τον Πανσερραϊκό. Η 6η ήττα στα 9 τελευταία παιχνίδια με τη Σπάρτη να έχει πάρει νίκες μόνο με Βέροια και Αχαρναϊκό σε αγώνες που δεν κατέβηκαν οι ομάδες.  Άξιο αναφοράς το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 στο 7ο λεπτό!

Πρέπει να σημειωθεί, πάντως, ότι οι φιλοξενούμενοι «φωνάζουν» για τη διαιτησία του Μαλούτα και συγκεκριμένα για δύο φάσεις. Αρχικά στο 29’ όταν μετά την εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου, υποστήριξαν ότι ο Ρίστιτς απέκρουσε αφού η μπάλα πέρασε τη γραμμή και η δεύτερη στο 80’ για πέναλτι πάνω στον Δεινόπαπα.

Μόλις στο 5’ ο Πόζογλου με δυνατό σουτ στην κίνηση άνοιξε το σκορ για τον Πανσερραϊκό και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί ήρθε και το 2-0 στο 7’. Ο Πόζογλου σούταρε στο δοκάρι, η μπάλα επανήλθε στην κατοχή του ποδοσφαιριστή του Πανσερραϊκού, αυτός γύρισε στον Ενομό, ο οποίος από κοντά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδιασμένοι από την εξέλιξη που πήρε το ματς λίγο έλειψε να δουν την εστία τους παραβιασμένη για τρίτη φορά στο 15’, όμως, το σουτ του Ενομό απομάκρυνε ο Μακρυωνίτης.

Η Σπάρτη άρχισε να συνέρχεται σταδιακά μετά το 20λεπτο και «άγγιξε» το 2-1 στη φάση που περιγράφηκε στην εισαγωγή με πρωταγωνιστή τον Τριανταφυλλάκο. Ό,τι δεν έγινε στη φάση του 29’ πραγματοποιήθηκε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Παναγιώτου έκανε τη σέντρα και ο Σιάκκας άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1.

Το β’ μέρος ξεκίνησε με δύο καλές φάσεις για λογαριασμό της Σπάρτης με τους Ράντι (49’) και Τριανταφυλλάκο (51’). Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία στο 61’ για τους γηπεδούχους, όμως, ο Κάκκο εξ επαφής έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 80’ οι Σπαρτιάτες διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Τσελεπίδη πάνω στον Δεινόπαπα, όμως, ο διαιτητής Μαλούτας πήρε πέναλτι.

Ο Κάκκο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3 -1.

ΣΚΟΡΕΡ: 5’ Πόζογλου, 7’ Ενομό, 90+ Κάκκο – 34’ (αυτ.) Σιάκκας.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαλούτας (Ημαθίας).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χαραλαμπίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης, Παπουτσογιαννόπουλος, Ποζατζίδης, Ρούσσος, Ορφανίδης, Σιάκκας, Κρητικός (77’ Αναστασόπουλος), Κάκκο, Πόζογλου (86’ Τσαμούρης), Ενομό (67’ Δούμτσιος).

ΣΠΑΡΤΗ (Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Κολτσίδας, Οικονομόπουλος, Παναγιώτου, Τσιμότζι, Μπουζούκης (64’ Δεινόπαπας), Τριανταφυλλάκος, Τσιόφου (41’ Ουόρντεν), Ράντι, Ράνος (77’ Φουρτάδο).