Σπάρτη: Επιστροφή στις νίκες με Φουρτάδο! (βίντεο)

Η Σπάρτη πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος της Football League επί της Αναγέννησης Καρδίτσας με σκορ 2 – 0. Σκόρερ και των δύο τερμάτων ο Φουρτάδο. Mε αυτή τη νίκη η Σπάρτη άφησε τους 35 βαθμούς. Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη του Καρδιτσιώτη Σμηναγού, Γιώργου Μπαλταδώρου ως ελάχιστο φόρο τιμής σε έναν γενναίο και αφοσιωμένο αξιωματικό της που έχασε τη ζωή του υπηρετώντας την πατρίδα και στη μνήμη μας θα μείνει ως αθάνατος ήρωας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα από τους φιλοξενούμενους και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και μεγαλύτερο σκορ. Αποβλήθηκε ο Βαζάκας εξαιτίας διαμαρτυριών στο ημίχρονο.

Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτη αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Αιγινιακό.

Διαιτητής είναι ο Γεώργιος Παπαδόπουλος (Αχαϊας) με βοηθούς τους Δημήτριο Σεφέρη (Πειραιά) και Παναγιώτη Χρηστάκο (Πειραιά). Τέταρτος είναι ο Δημήτριος Γκοβέσης (Αρκαδίας).

Σπάρτη 2 – 0 τελικό Αναγέννηση Καρδίτσας (2 – 0 ημίχ)

Γκολ: Φουρτάδο 1-0 στο 17′, Φουρτάδο το 2 – 0 στο 38′,

Στατιστικά: Κόρνερ 6-4, Κίτρινες: 4-3

Σπάρτη (Στεφανίδης): Μακρυωνίτης, Ζουλιώτης, Οικονομόπουλος, Σάββα, Νιάρος, Παναγιώτου, Τριανταφυλλάκος, Δεινόπαππας (78′ Γουόρντεν), Τσιόφου (66′ Δοδοντσάκης), Ράνος, Φουρτάδο (58′ Γραικός).

Τρακακης, 25 Καζβιροπουλος, 26 Μπουζουκης, 33 Γραικος, 29 Γουόρντεν, 15 Συμεωνιδης, Κολτσίδας.

Aναγέννηση Καρδίτσας (Βαζάκας): 99 Γκέκας, 6 Καρίκι, 23 Κωνσταντινόπουλος, 4 Ρουσάκης, 13 Βατουσιάδης, 10 Μπιτέλης, 14 Καραγιάννης (87′ Μπούσδρας), 77 Σταματάκης, 7 Πλαβούκος, 29 Κονέ (89′ Παπαευθυμίου), 9 Τζέκος (82′ Χαντζάρας).

1 Κατσικάς, 12 Λεφίδης, 15 Μπούσδρας, 26 Σουντουρά, 18 Χαντζάρας, 31 Μούτσιος, 11 Παπαευθυμίου.

Α’ ημίχρονο

4′ Νιάρος σουτ, αποκρούει ο Γκέκας

11′ Παναγιώτου καλό σουτ έξω από την περιοχή

Καλύτερη Σπάρτη στα πρώτα 15 λεπτά

18′ Γκολ, Φουρτάδο με πολύ δυνατή κεφαλιά κάνει το 1 – 0 μετά από σέντρα του Τσιόφου από δεξιά

36′ Σουτ του Δεινόπαπα

36′ Νιάρος κίτρινη

38′ Γκολ, Φουρτάδο κάνει το 2 – 0, βγήκε απέναντι από τον Γκέκα και με σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Φουρτάδο βγήκε πίσω από την άμυνα της Καρδίτσας μετά από κεφαλιά του Δεινόπαπα.

45′ Κίτρινη στο Ράνο

Ο διαιτητής απέβαλλε τον Βαζάκα για διαμαρτυρία στο ημίχρονο

Β’ ημίχρονο

55′ Κίτρινη ο Οικονομόπουλος

56′ Τσιόφου πολύ ωραία κίνηση από δεξιά, δυνατή κεφαλιά του Δεινόπαπα, τρομερή απόκρουση με το ένα χέρι του Γκέκα

57′ Κωνσταντινόπουλος ωραίο σουτ από πολύ πλάγια θέση

78′ Κίτρινη ο Βατουσιάδης

83′ Κίτρινη ο Χαντζάρας

89′ Κίτρινη για διαμαρτυρία ο Πλαβούκος

94′ Κίτρινη ο Γκέκας