Κύπελλο Ελλάδας:Μεγάλη νίκη για τον Απόλλωνα Πόντου

0
117

Σπουδαία νίκη στη Κρήτη έκανε ο Απόλλωνας Πόντου καθώς κέρδισε στο Ηράκλειο την ομάδα του Ηροδότου με  σκόρ 0-1.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα κακό με ελάχιστες φάσεις οι οποίες δεν ανησύχησαν τους δυο τερματοφύλακες.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μομέντουμ εκτός απο τη φάση του 58′ όπου η ομάδα της Καλαμαριάς εκμεταλλεύτηκε  τη μοναδική στιγμή αδράνειας που έγινε στο παιχνίδι με το λάθος διώξιμο του Κουράκη και ο Δημητριάδης άνοιξε το σκόρ που έκρινε και την ανάμετρηση.

Στο 63′ ο Ηρόδοτος δέχτηκε κόκκινη κάρτα μένοντας με παίκτη λιγότερο (δεύτερη κίτρινη στον Μάκο).

Με δέκα ποδοσφαιριστές όμως τελείωσε το παιχνίδι και ο Απόλλων (δεύτερη κίτρινη ο Καλαϊτζίδης στο 83′).

Το σφύριγμα του διαιτητή βρήκε τους φιλοξενούμενους, μια ομάδα που πριν λίγες μέρες ξεκίνησε προετοιμασία και κανείς δεν γνώριζε σε ποια κατηγορία θα αγωνιστεί, να σημειώνουν ένα μεγάλο διπλό, καθοριστικό για το μέλλον τους στη συνέχεια της διοργάνωσης.