Σπάρτη: Δεκατρεις παίκτες τα έδωσαν όλα στη Καλαμαριά!

0
49

Μόλις 14 παίκτες (με δύο τερματοφύλακες) στη διάθεση του Τάκη Αποστολάκου, τα έδωσαν όλα στη Καλαμαριά απέναντι στον Απόλλωνα Πόντου με την τύχη να τους γυρνά την πλάτη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους ο Κυβελίδης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Σας είχαμε πληροφορήσει για την ελλιπέστατη αποστολή στο isports.gr και τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι παίκτες.

Στο τέλος χειροκρότησαν τους πραγματικούς Σπαρτιάτες οι φίλαθλοι των γηπεδούχων.

Ο Ανδρέας Βλαχομήτρος θεωρείται παρελθόν από την Σπάρτη με πιθανότερο προορισμό την Κέρκυρα, ο τερματοφύλακας Σταματόπουλος και άλλοι ποδοσφαιριστές αναμένεται να φύγουν από την ομάδα μετά την εκδίωξη του Τσερνίσοφ που άνοιξε ουσιαστικά τον ασκό του αιόλου.

Η Σπάρτη είχε την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα στο 36′, με την κεφαλιά του Καινούργιου να κοντράρει στο Λουφάκη. Στο 44′ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, με τον Πάντο, όμως, να μπλοκάρει την κεφαλιά του Χασομέρη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με φάση για τον Απόλλωνα, όμως ο Ολαϊτάν στο 51′ δεν μπόρεσε να περάσει τη μπάλα πάνω από το σώμα του τερματοφύλακα της Σπάρτης, ενώ μόλις τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Νιγηριανός έκανε το σουτ, αλλά ο Κοζάκης έσωσε την ομάδα του από το γκολ.

Οι γηπεδούχοι έψαχναν απεγνωσμένα το γκολ, ωστόσο έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Πάντο, που έβγαλε άλλα δύο σουτ σε διάστημα δύο λεπτών.

Στο 93′ ο Κυβελίδης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Δημητριάδη, γράφοντας το τελικό 1-0.

Απόλλων Πόντου: Θεοδωρόπουλος, Δαλιανόπουλος (46′ Αγτζίδης/ 83′ Δημητριάδης), Σουντουρά, Πουρτουλίδης, Λουφάκης (46′ Κυβελίδης), Τσουμάνης, Αμαραντίδης, Χασομέρης, Καλαϊτζίδης, Βλάχος, Ολαϊτάν.

Σπάρτη: Πάντος, Φραγκούλης, Καλούσης, Τιέντσε, Κολτσίδας, Ζαχαριουδάκης (60′ Γκιάτας), Νάτσης, Κωνσταντόπουλος, Παυλής, Κοζάκης, Καινούργιος (83′ Ντούσκας).