Σπαρτιατικός: Εκπληκτικός ο πρώτος τελικός στη Πάτρα

0
77

Εκπληκτικός ο 1ος ΤΕΛΙΚΟΣ της στην Πάτρα με τους άντρες μας να κάνουν τα καλύτερα 2,5 σετ της φετινής χρονιάς απέναντι σε έναν πολύ καλό Απόλλωνα, αλλά δυστυχώς να ηττώνται στο tie break με 3-2.

Στο 1ο σετ και οι δυο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά και προσπάθησαν να ρισκάρουν στο σερβίς και συμβάδιζαν πόντο – πόντο μέχρι το 21-21 όπου δύο άμυνες από την μεριά του Απόλλωνα του έδωσαν το ισχνό προβάδισμα και τελικά το 1ο σετ με 25-22.

Στον 2ο και στο 3ο σετ η ομάδα μας ήταν καταπληκτική ειδικά στην επίθεση καθώς έβγαλε εκπληκτικες φάσεις ειδικά από τα άκρα και καθήλωσε τον αντίπαλο πάρα την προσπάθεια της αντίδρασης του. Έτσι πηρέ σχετικά εύκολα τα σετ με 19-25,20-25 αντίστοιχα.
Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το 4ο σετ μέχρι το 15-9. Στο σημείο ο Απόλλωνας με πολύ ρίσκο και ώντας σχεδόν στο καναβάτσο κατάφερε σταδιακά να ροκανισει την διαφορά και τελικά να επικρατήσει 25-22.

Δραματικό και tie break με τις δυο ομαδες να αίμα βαδίζουν πόντο – πόντο με χρι το 10-10 αλλά και εκεί κάποιες οριακές αμυντικές ενέργειες έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να παρουν την νίκη με 3-2 σε έναν αγώνα διαφήμιση του αθλήματος 2,5 ωρών.

Δυστυχώς μόνη αλλά εμφατική παραφωνία, που προκάλεσε τα έντονα παραπονά μας, ήταν η ανοχή των διαιτητών στις ύβρεις και τις βωμολοχίες του προπονητή του Απόλλωνα στο 4ο σετ προς τον προπονητή της ομάδας μας, ο οποίος έδειξε το ήθος του και ψυχραιμία και δεν απάντησε.

ΑΣΠ ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ – ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ 3-2
(25-22, 20-25,19-25,25-22,15-11)
ΣΠΑΡΤΙΑΤΙΚΟΣ ΓΣ(Ι.Ρηγάκος):
Κ. Σταυροπουλος, Γ.Τζιμας, Α.Καλαβρυτινος, Γ.Κυριακακοζ, Β. Μητσιας, Β. Καραγιαννακος, Χρ. Μπάσος, Γ.Ρηγάκος, Β. Γιαννόπουλος, Δ. Ρηγακος, Χρ.Τάτσης.

Επόμενος αγώνας για την ομάδα μας, θα είναι και ο δεύτερος από τη σειρά των τελικών με τον Απόλλωνα, εντός έδρας, το Σάββατο 13/4 στις 20.00 στο κλειστό της Σπαρτης που περιμένουμε τους φίλους της ομάδας,που αποτελούν τον 7ο μας παίχτη να γεμίσουν το απόρθητο μας κάστρο και να δημιουργήσουν για ένα ακόμα παιχνίδι καυτή ατμόσφαιρα.

Οι δυο ομαδες παίζουν στις 3 νικες για το στέμμα του πρωταθλητή.Με νίκη μας συνεπως, ισοφαρίζουμε σε 2-2 τα αποτελέσματα και οδηγούμαστε σε 3ο τελικό στην Πάτρα.