Φιλαθλητικός: Τρίτο σωματείο της Πελοποννήσου στο πρωτάθλημα κ18!

0
137

Την 3η θέση του διασυλλογικού πρωταθληματος στίβου Κ18 της περιφερειας Πελοποννήσου ανάμεσα σε 21 σωματεία κατέκτησε η ομάδα στίβου του Φιλαθλητικού Γυμναστικού συλλόγου.
Οι αθλητές και οι αθλήτριες του Μιχάλη Καλομοίρη για ακόμη μια φορά απέδειξαν τις δυνατότητες τους κατακτώντας 9 μετάλια και 4 όρια για το πανελλήνιο πρωτάθλημα που θα γίνει στα Τρίκαλα στις 6-7 Ιουλίου.

Αναλυτικά

🥇1η θέση για την Μπουρούνη Ελένη και όριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα στα 100 με εμπόδια με 14,61 , επίδοση που ειναι η καλύτερη στην Ελλάδα στην κατηγορία Κ18 και 🥈2η θέση στα 200 μέτρα με χρόνο 27,36

🥇1η θέση και όριο για το πανελλήνιο πρωταθλημα για την Κοκκορού Αθανασία στα 2000 μέτρα με φυσικά εμποδια (στιπλ) με χρόνο 8,08 που την κατατάσσει στο Νο 5 του αγωνίσματος στην Ελλάδα και 🥉3η θέση στα 400μετρα με εμπόδια

🥇1 θέση και για την Διονυσόπουλου Ιωάννα στα 400μετρα με εμπόδια με νέο ατομικό ρεκόρ και όριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα και 🏅15 θέση στα 200μετρα

🥉3η θέση στο μήκος με πολύ καλή επίδοση η Κυριακουλάκου Ευγενία με άλμα στα 5,22 πολύ κοντά στο όριο επίτευξης (5.30) για το πανελλήνιο πρωτάθλημα

🥉3 θέση και χάλκινο μετάλλιο σε δυο αθλήματα στα 800 μέτρα και στα 1500 μέτρα κατέλαβε η Φασουλοπούλου Γεωργία με πολύ καλές επιδόσεις και στις δυο κούρσες,

🏅8η θέση και για τον Φασουλοπουλο Παναγιώτη στα 800μετρα και 🏅10 θέση στον μεγάλο ανταγωνισμό στα 100μετρα απο τους 35 αθλητες που αγωνίστηκαν.

Και κλείνοντας την κατηγορία των Κ18 ο Λάμπρος Λάμπρου στα 200μετρα κατέλαβε την 🏅14 θέση και την 15 στα 100μετρα σε σύνολο αθλητών 35.

Οι μικροί της ομάδας μας που η κατηγορία τους είναι Κ16 αν και μικρότεροι σε σχέση με τους ανταγωνιστές τους έκαναν σπουδαίες εμφανίσεις.

🥉3 θέση και χάλκινο για τον Μπεσσόννυ Αλέξανδρο με άλμα 6,53 επίδοση που είναι καλύτερη απο το όριο για το Πανελλήνιο Κ18 (6.30) αλλά είναι και η καλύτερη επίδοση στην Ελλάδα για τους Κ16. Επίσης την 🏅6η θέση πήρε στα 100 μέτρα ανάμεσα σε 35 αθλητές.

🏅7 θέση και εξαιρετική επίδοση η Ξανθόπουλου Ελένη στα 100 μέτρα με χρόνο 13,33 σε σύνολο αθλητριών μεγαλύτερης ηλικίας 43 τον αριθμό

Και τέλος με νέο ατομικό ρεκόρ στο μήκος η πολλά υποσχόμενη Σουλτάνη Ιωάννα με άλμα 4,91 κατέκτησε την 🏅5η θέση σε σύνολο 25 αθλητριών

Συγχαρητήρια στους αθλητές, στους προπονητές και παράγοντες του συλλόγου.