Η επική ανατροπή του Άνφιλντ! (βίντεο)

0
21

Αυτό είναι το Τσάμπιονς Λιγκ, αυτό είναι το ποδόσφαιρο!

Η Λίβερπουλ χωρίς τους δύο από τους καλύτερους παίκτες της, Σαλάχ και Φιρμίνιο, νίκησε 4-0 την Μπαρτσελόνα και πέτυχε την μεγαλύτερη ανατροπή στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων.  Στον πρώτο αγώνα στο Καμπ Νου είχε χάσει 3-0.

Ο Οριγκί άνοιξε το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό για τους «reds», με τον Βαϊνάλντουμ να μπαίνει αλλαγή στο ημίχρονο και να βρίσκει δύο τέρματα σε λιγότερα από τρία λεπτά (54’, 56’), ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα! Σαν να μην έφθανε αυτό, ο Οριγκί σκόραρε ξανά στο 79ο λεπτό μετά από πανέξυπνη εκτέλεση κόρνερ του MVP Αλεξάντερ-Άρνολντ, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Ματίπ, Ρόμπερτσον (46′ Βαϊνάλντουμ), Χέντερσον, Μίλνερ, Φαμπίνιο, Σακίρι (90′ Στάριτζ), Οριγκί (85′ Γκόμεζ), Μανέ

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι Άλμπα, Βιδάλ (75′ Αρτούρ), Ράκιτιτς (81′ Μάλκομ), Μπουσκέτς, Μέσι, Σουάρες, Κουτίνιο (60′ Σεμέδο)