Σπάρτη: Έχασε ένα ημίχρονο και την πρόκριση για την 4η φάση του Κυπέλλου

0
847

Την Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου η Σπάρτη υποδέχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης τον Ιάλυσο στα πλαίσια της 3ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με την διαφορά ότι οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να πετύχουν δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο ενώ οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα στο δεύτερο παρά τις πολλές και σημαντικές ευκαιρίες που είχαν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο και πέτυχαν δύο τέρματα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ριμπέιρο στο 26ο λεπτό – μετά από ανατροπή του Αναστασάκου στον Αυγενικού –  και με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νατσιόπουλου από πολύ πλάγια αριστερή θέση στο 41ο λεπτό.

Η διαφορά κατηγορίας μεταξύ των δύο ομάδων δεν φάνηκε στο δεύτερο ημίχρον με την Σπάρτη να είναι ανώτερη και να απειλεί σε πολλές περιπτώσεις στο δεύτερο ημίχρονο με τους Γεμιστό, Σικαλόπουλο και Ζαραφέτα.

Στην αλλαγή της εικόνας των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο βοήθησε και η είσοδος του Σικαλόπουλου στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Με πολλά και σημαντικά λάθη η διαιτησία του Ρούσσου (Κορινθίας), θα μπορούσε να υποδείξει πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο υπέρ των γηπεδούχων σε δύο περιπτώσεις.

Επόμενος αγώνας για την Σπάρτη η πρεμιέρα του πρωταθλήματος την Κυριακή 22 Σεπτεμβρίου με αντίπαλο τον δυνατό ΠΑΟ Βάρδας.

Π.Σ. “Η Σπάρτη” (Μίκι Τσίρκοβιτς): 1 Τσιζνιέφσκι, 12  Κακάμης, 8 Παναγιωτίδης (66′ Πλατάνας ), 4 Μπανούσης, 3 Κοντογιάννης (46′ Σικαλόπουλος), 11 Σωτηρόπουλος, 16 Τσιμικλής, 5 Κάρδαρης, 6 Αναστασάκος (46′ Ζαραφέτας), 9 Γεμιστός, 7 Σαμπατάκος.

15 Πατσιογιώργος, 2 Πλατάνας, 18 Πετρίδης, 13 Ασπιώτης, 10 Σικαλόπουλος, 17 Ζαραφέτας, 14 Μικελάτος.

Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (Σάκης Παπαβασιλείου): 31 Ανδρούτσος, 32 Μακρυδημήτρης, 42 Τριποτσέρης, 17 Πατινιώτης, 22 Γιώργου (92′ Χειμωνέττος Κ.), 6 Ρεκλείτης, 5 Αυγενικού, 14 Νατσιόπουλος (88′ Τερζίου), 7 Μαρτσάκης (82′ Παπαδόπουλος), 25 Ριμπέιρο Φελίπε, 11 Μαραγκουδάκης.

1 Γκάρας, 13 Οικονόμου, 18 Χειμωνέττος Κώστας, 16 Χειμωνέττος Άγγελος, 77 Παπαδόπουλος, 4 Τερζίου

Π.Σ. “Η Σπάρτη” 0 – 2 τελικό Γ.Α.Σ. Ιάλυσος (0 – 2 ημίχ)

Γκολ: Ριμπέιρο το 0 – 1 με πέναλτι στο 26′,

Νατσιόπουλος απευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά το 0-2′ στο 41′,

Κίτρινες κάρτες: 3-3, Συνολικά 25 φάουλ στον αγώνα.

Α’ ημίχρονο

15:04 Έναρξη αγώνα

8′ Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονται για σπρώξιμο στον Αυγενικού στη μικρή περιοχή, ο Ρούσσος κοντά στη φάση λέει παίζεται.

9′ Κίτρινη στον Αναστασάκο για φάουλ στον Μαραγκουδάκη

10′ Κίτρινη στον Ρεκλείτη για μαρκάρισμα στο Γεμιστό

21′ Κίτρινη στον Τριποτσέρη για μαρκάρισμα στο Γεμιστό

26′ Γκολ, πέναλτι για τον Ιάλυσο με τον Ριμπέιρο να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Ο Ρούσσος υπέδειξε πέναλτι επειδή ο Αναστασάκος ανέτρεψε τον Αυγενικού εντός περιοχής.

30′ Δεύτερο κόρνερ για τον Ιάλυσο από δεξιά με Νατσιόπουλο, χωρίς να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι.

41′ Γκολ, Οι φιλοξενούμενοι έχουν κερδίσει φάουλ από αριστερά. Νατσιόπουλος απευθείας εκτέλεση φάουλ από αριστερά το 0-2′ στο 41′, η μπάλα σκάει, πέφτει αλλά δεν μπορεί ο Τσιζνιέφσκι να αποσοβήσει το γκολ.

45′ Μαρτσάκης σουτάρει έξω από την περιοχή απομακρύνει ο Τσιζνιέφσκι.

Σκορ ημιχρόνου 0-2 υπέρ του Ιάλυσου

Β’ ημίχρονο

4:10 μ.μ. Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

50′ Γεμιστός σεντράρει από δεξιά, η μπάλα κατευθύνεται προς την εστία, αποκρούει ο Ανδρούτσος, αποδέκτης ο Σικαλόπουλος από πολύ πλάγια θέση σεντράρει, δεν βρίσκει κάποιος παίκτης των γηπεδούχων.

55′ Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για σπρώξιμο στον Κάρδαρη, ο Ρούσσος δεν είδε παράβαση.

58′ Γεμιστός καλή κίνηση και σουτάρει έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ανδρούτσος.

63′ Oι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για χέρι εντός περιοχής του Ανδρούτσου, μετά από κεφαλιά του Σικαλόπουλου.

68′ Μαρτσάκης ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή, από δεξιά, η μπάλα περνά λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιζνιέφσκι.

69′ Σικαλόπουλος εκτελεί φάουλ από αριστερά, απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

75′ Αυγενικού σουτάρει, μπλοκάρει ο Τσιζνιέφσκι.

79′ Μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Γεμιστό να σουτάρει, αποκρούει ο Ανδρούτσος.

Καλύτερη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο η Σπάρτη, θα μπορούσε να είχε μειώσει το σκορ.

84′ Κίτρινη ο Αυγενικού για σκληρό  μαρκάρισμα στον Μπανούση

89′ Κίτρινη Σωτηρόπουλος για μαρκάρισμα στον Ριμπέιρο

90′ Κάρδαρης κίτρινη για μαρκάρισμα στον Ριμπέιρο

94′ Σωτηρόπουλος βρίσκει πολύ ωραία τον Ζαραφέτα ο οποίος δεν μπορεί να νικήσει τον Ανδρούτσο.

Τελικό αποτέλεσμα 0-2 υπέρ του Ιάλυσου με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο.

——————————————————–

Διαιτητής ο Ρούσσος Αθανάσιος (Κορινθίας), με βοηθούς τους Μπουρτζοβίτη Αθανάσιο (Κορινθίας) και Τριαντάφυλλο Νικόλαο (Κορινθίας).

Παρατηρητής θα είναι ο Μάνθος Χρυσόστομος (Ηλείας).