Σπαρτιάτικη νίκη αφιερωμένη σε Τσίρκοβιτς και Λαμπρόπουλο! (φωτογραφίες)

0
789

Οι Σπαρτιάτες μπήκαν με άγριες διαθέσεις στο πρωτάθλημα του 7ου ομίλου επικρατώντας την 1η αγωνιστική επί του δυνατού και έμπειρου στη κατηγορία Π.Α.Ο. Βάρδας με σκορ 3-0.

Μια Σπαρτιάτικη νίκη με μεγάλο σκορ που ήρθε παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζε η ομάδα με ελλείψεις 3-4 βασικών ποδοσφαιριστών – μεταξύ των οποίων οι Μικελάτος, Λαμπρόπουλος, Ρασσιάς – λόγω τραυματισμού και με την περιπέτεια που πέρασε ο προπονητής Μίκι Τσίρκοβιτς ο οποίος έδωσε τον δικό του αγώνα για να βρεθεί κοντά στους ποδοσφαιριστές.
Εκτός όλων αυτών ένα σημαντικό πρόβλημα ήταν και ο διαιτητής της αναμέτρησης, Αυγερινός ο οποίος αδίκησε σε πάρα πολλές περιπτώσεις τους γηπεδούχους δείχνοντας τους 8-9 κάρτες, εκ των οποίων οι 5 για διαμαρτυρία !!!! και 1 κόκκινη στον Σικαλόπουλο!

Αυτό που μένει από τον αγώνα εκτός των τριών βαθμών και της επιβλητικής νίκης είναι οι δύο πολύ ωραίες στιγμές όπου όλοι οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων μετά τα δύο πρώτα τέρματα πήγαν στον Μίκι Τσίρκοβιτς και Ιωσήφ Λαμπρόπουλου αφιερώνοντας τους τα γκολ!

Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γιώργος Γεμιστός ο οποίος πέτυχε 2 τέρματα και μαζί με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος Σωτηρόπουλο αφιέρωσαν τα γκολ στους Μίκι Τσίρκοβιτς και Ιωσήφ Λαμπρόπουλο.

Την δεύτερη αγωνιστική, την Κυριακή 29 Σεπτεμβρίου, η Σπάρτη ταξιδεύει στα Βραχνέϊκα για να αντιμετωπίσει τον τοπικό Διαγόρα.

Π.Σ. “Η Σπάρτη” (Μίκι Τσίρκοβιτς): 1 Τσιζνιέφκι, 2 Πλατάνας (60′ Σικαλόπουλος), 12 Κακάμης, 8 Παναγιωτίδης, 11 Σωτηρόπουλος (74′ Πετρίδης), 16 Τσιμικλής (72′ Αναστασάκος), 4 Μπανούσης, 7 Kάρδαρης (68′ Κοντογιάννης), 9 Γεμιστός, 14 Ζαραφέτας, 5 Σαμπατάκος.

15 Ψυχόπαιδας, 3 Κοντογιάννης, 10 Σικαλόπουλος, 6 Αναστασάκος, 18 Πετρίδης, 13 Ασπιώτης, 17 Αϊβαλιώτης.

Π.Α.Ο. Βάρδας (Ντίνος Σπυρόπουλος): 1 Γιώργος Λαδάς, 2 Αντώνης Λιόσης (C), 3 Γεώργιος Χριστόπουλος, 4 Δημήτρης Νικολόπουλος, 5 Ραφαήλ Σιδέρης (61′ Ρουγκάλας), 6 Σωτήρης Νικολακόπουλος, 7 Δημήτρης Αγουρίδης, 8 Νίκος Ντόμας, 9 Γουόλτερ Βαζ (80′ Θεοφιλόπουλος), 10 Θεόδωρος Σαμπανέι (88′ Tσούλης), 11 Κωνσταντίνος Μακρής (60′ Παναγάκης).

12 Ζήσιμος Παναγάκης, 13′ Κωνσταντίνος Ρουγκάλας, 14 Νικόλαος Παλούμπης, 15 Ανδρέας Γούρμος, 16 Αλέξανδρος Θεοφιλόπουλος, 17 Χαράλαμπος Τσούλης, 18 Κουργιάλας

Διαιτητής: Αυγερινός, Βοηθοί: Βεργέτης – Σταματόπουλος (Αρκαδίας), Παρ. Χρονόπουλος (Μεσσηνίας)

Π.Σ. “Η Σπάρτη” 3 – 0 τελικό Π.Α.Ο. Βάρδας (1 – 0 ημίχ)

Γκολ: Σωτηρόπουλος το 1 – 0 με πέναλτι στο 13′, Γεμιστός το 2 – 0 στο 54′,

Γεμιστός το 3 – 0 στο 56′.

Κόκκινη: Λιόσης στο 45’+, Σικαλόπουλος με δεύτερη κίτρινη στο 90+’

Α’ ημίχρονο

4.35 μ.μ. Έναρξη πρώτου ημιχρόνου

5′ Σαμπανέϊ ψιλκρεμαστό σουτ, αποκρούει ο Τσιζνιέφσκι

12′ ΓΚΟΛ, Πέναλτι σε καθαρό χέρι του Βαζ μετά από σουτ Σαμπατάκου, κίτρινες σε Λιόση και Βαζ, εκτελεί ο Σωτηρόπουλος, πολύ ωραία εκτέλεση και 1-0

17′ Κίτρινη Τσιμικλής για διαμαρτυρία.

21′ Κίτρινη Μπανούση για διαμαρτυρία

24′ Κίτρινη ο Κάρδαρης για μαρκάρισμα

29′ Κίτρινη Παναγιωτίδης για διαμαρτυρία, πολλές οι κίτρινες.

30′ Ακυρώνεται γκολ του Ντόμα ως οφσάιντ, ο Σαμπανέϊ την πάσα από δεξιά.

37′ Σαμπατάκος ωραία κίνηση από δεξιά

Λιόσης αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη αφού απλώνει το χέρι του για να κόψει πάσα του Σαμπατάκου. Ο Σαμπατάκος πήγαινε να βρει τον Γεμιστό ο οποίος έφευγε μόνος του απέναντι στον Λαδά.

Β’ ημίχρονο

55′ Κάρδαρης κάνει μεγάλη κούρσα από την άμυνα των γηπεδούχων, βρίσκει αριστερά τον Γεμιστό ο οποίος δεν αφήνει κανένα περιθώριο

56′ Γεμιστός φεύγει μόνος του πίσω από την άμυνα και κάνει το 3 – 0.

59′ Κίτρινη Πλατάνας.

62′ Κίτρινη στο Ρουγκάλα για τράβηγμα φανέλας.

72′ Κίτρινη στον Ζαραφέτα.

76′ Κίτρινη Σικαλόπουλος.

90’+ Κίτρινη ο Κακάμης.