Γ’ Εθνική 7ος όμιλος: Ντέρμπι και πρόωροι τελικοί. Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

0
926

Μια συναρπαστική Κυριακή για τον 7ο όμιλο της Γ’ Εθνικής με ντέρμπι και πρόωρους τελικούς στο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής.

To μεγάλο ντέρμπι της Κυριακής 6/10 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με την Σπάρτη να φιλοξενεί τον Αστέρα Βλαχιώτη. Η Σπάρτη στους 4 βαθμούς, ο Αστέρας στους 3 με τις δύο ομάδες να θέλουν και οι δύο το θετικό αποτέλεσμα που θα τις διατηρήσει στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας, με τον ηττημένο να μένει πίσω βαθμολογικά.

Κρίσιμος βαθμολογικά είναι και ο αγώνας του Δημοτικού Σταδίου Γυθείου μεταξύ του Πανγυθεατικού – δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας – και της Θύελλα Πατρών με τους γηπεδούχους να θέλουν το θετικό αποτέλεσμα μετά το άτυχο αγώνα της 2ης αγωνιστικής με τον Πανηλειακό.

H ομάδα που εντυπωσιάζει όμως αυτές τις δύο πρώτες αγωνιστικές είναι το Ναύπλιο 2017 του Αλέξη Μαντζούνη, το οποίο μετά τη νίκη της πρεμιέρας επί της Θύελλας Πατρών με 1-0 επικράτησε 3-2 και στη Καλαμάτα το Διαβολίτσι με μεγάλη ανατροπή αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0. Η ομάδα που φιγουράρει στην 1η θέση της βαθμολογίας υποδέχεται την Κυριακή τον φιλόδοξο ΠΑΟ Βάρδας – 3 βαθμούς – ο οποίος έρχεται με φόρα από την νίκη στο Στάδιο Γρηγόριος Καλάκoς επί του Αστέρα Βλαχιώτη.  Πολύ σημαντικός αγώνας θα γίνει την 4η αγωνιστική και στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη με τον Αστέρα να υποδέχεται το Ναύπλιο το οποίο πιθανόν να βρίσκεται στη 1η θέση έως τότε.

Παραδοσιακό ντέρμπι φυσικά είναι το Πανηλειακός – Παναργειακός με τις δυο ιστορικές ομάδες να μην έχουν την δυναμική του παρελθόντος αλλά πρόκειται για ένα αγώνα που θα μαγνητίσει το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Πρόωρος τελικός γίνεται στη Ζάκυνθο μεταξύ της τοπικής ομάδας και του Α.Ο. Διαβολιτσίου με τους Καλαματιανούς να μην έχουν βαθμό έως σήμερα και τους γηπεδούχους να έρχονται από την συντριβή στη Πάτρα.

 

Η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

ΟμάδαΒαθμοίΑγώνεςΝίκεςΙσοπαλίεςΉττεςΥπέρΚατά
1.ΝΑΥΠΛΙΟ 20176220042
2.ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ4211021
3.Α.Ε. ΠΕΛΛΑΝΑΣ ΚΑΣΤΟΡΕΙΟΥ4211030
4.ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝ3210141
5.Π.Α.Ο. ΒΑΡΔΑΣ3210113
6.ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ. Σ.3210111
7.ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ3210111
8.Α.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΣ 19613210114
9.Α.Ε. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ3210111
10.ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗ3210121
11.Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΙ3210143
12.ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ1201113
13.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ1201101
14.Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥ0200225

 

3η αγωνιστική

ΟμάδεςΓήπεδοΗμέραΗμ/νίαΏρα
ΠΑΝΓΥΘΕΑΤΙΚΟΣ Γ. Σ. – ΘΥΕΛΛΑ ΠΑΤΡΩΝΝΕΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΓΥΘΕΙΟΥΚυριακή06/10/1916:00
ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΠΥΡΓΟΥΚυριακή06/10/1916:00
Α.Π.Σ. ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1961 – Α.Ο. ΔΙΑΒΟΛΙΤΣΙΟΥΣΤΑΔΙΟ ΖΑΚΥΝΘΙΩΝ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΩΝΚυριακή06/10/1916:00
Α.Ε. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ – Α.Ο. ΤΣΙΛΙΒΙΔΗΜΟΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥΚυριακή06/10/1913:00
ΝΑΥΠΛΙΟ 2017 – Π.Α.Ο. ΒΑΡΔΑΣΔΑΚ ΝΑΥΠΛΙΟΥΚυριακή06/10/1916:00
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΖΑΧΑΡΩΣ – ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝΚυριακή06/10/1916:00
Π.Σ. “Η Σπάρτη” – ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΛΑΧΙΩΤΗΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΣΠΑΡΤΗΣΚυριακή06/10/1916:00