Σπάρτη-Αστέρας Βλαχιώτη 2-0: Το ρεπορτάζ του ντέρμπι και οι δηλώσεις. (βίντεο)

0
1410

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ για να δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα

Η Σπάρτη επικράτησε 2-0 του Αστέρα Βλαχιώτη στο Λακωνικό ντέρμπι που έγινε στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Σκόρερ για τους γηπεδούχους που έφτασαν τους επτά βαθμούς οι Κάρδαρης και Σαμπατάκος.

Ο Κάρδαρης στο 8ο λεπτό πρόλαβε τον Πονηρό σε λάθος γύρισμα του Αρώνη ενώ ο Παναγιωτίδης στο 33ο λεπτό βρήκε τον Σαμπατάκο ο οποίος μόνος του απέναντι στον Πονηρό διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Με λάθη η διαιτησία του Χρήστου Βεργέτη με τους ανθρώπους του Αστέρα Βλαχιώτη να έχουν πολλά παράπονα για το ακυρωθέν γκολ του Παπούλη όταν το σκορ ήταν 1-0.

Ήταν το 26ο λεπτό όταν ο Δωματάς βρήκε τον Παπούλη ο οποίος σκόραρε με τον διαιτητή της αναμέτρησης, Βεργέτη, να υποδεικνύει οφσάιντ μετά από υπόδειξη του β’ βοηθού Σταματόπουλου.

Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κακάμης για την Σπάρτη.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο Κώστας Γραμματικάκης δήλωσε ότι θα μιλήσει με τον Πρόεδρο της ομάδας κύριο Πέτρο Μαρτσούκο με το μέλλον του να είναι αβέβαιο στο πάγκο της ομάδας.

Εντυπωσιακή ατμόσφαιρα από τους φίλους των δυο ομάδων.

Η Σπάρτη την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στη Ζαχάρω.

Ο Αστέρας Βλαχιώτη παρέμεινε στους 3 βαθμούς και ο αγώνας με το πρωτοπόρο Ναύπλιο την επόμενη αγωνιστική είναι πάρα πολύ σημαντικός.

ΠΣ “Η Σπάρτη” 2 – 0 τελικό Αστέρας Βλαχιώτη (2 – 0 ημίχ)

Γκολ: Κάρδαρης το 1 – 0 στο 8′, Σαμπατάκος το 2 – 0 στο 33′.

Κόκκινη: Κακάμης αποβλήθηκε στο 72′ με δεύτερη κίτρινη

Π.Σ. Η Σπάρτη: 1 Τσιζνιέφσκι, 2 Κακάμης, 3 Κοντογιάννης (46′ Σωτηρόπουλος), 5 Βασιλείου, 8 Παναγιωτίδης, 4 Μπανούσης, 16 Τσιμικλής, 7 Κάρδαρης (74′ Πετρίδης), 9 Γεμιστός, 18 Σαμπατάκος (57′ Καρβάλιο), 14 Μικελάτος (78′ Αναστασάκος).

15 Ψυχόπαιδας, 5 Αναστασάκος, 13 Πετρίδης, 17 Καρβάλιο, 12 Ρασσιάς, 11 Σωτηρόπουλος, 10 Σικαλόπουλος.

Αστέρας Βλαχιώτη: 1 Πονηρός 2 Κουρτέσης (67′ Λεϊμονίτης), 14 Τσούπρος, 5 Μπριλλάκης, 11 Χρήστου (46′ Σνιεγκ), 6 Αρώνης, 7 Δωματάς, 4 Αναστασόπουλος, 9 Νέρες (Τριανταφύλλου), 13 Σταμογιάννος (Πούτσης), 3 Παπούλης.

12 Πούτσης, 10 Ζαϊμι, 8 Σνιέγκ, 15 Τρακάκης, 16 Λεϊμόνιτης, 17 Διαμαντάκης, 18 Τριανταφύλλου

ΒΕΡΓΕΤΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΑΡΚΑΔΙΑΣ) με βοηθούς τους ΚΥΡΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΡΚΑΔΙΑΣ) και ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΡΚΑΔΙΑΣ). Παρατηρητής θα είναι ο ΜΠΛΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ).

Δηλώσεις Τσίρκοβιτς, Μικελάτου

Δηλώσεις Γραμματικάκη

A’ ημίχρονο

3′ Σαμπατάκος βρέθηκε πολύ πλάγια θέση δεξιά στη περιοχή, σουτάρει ψηλά χωρίς να βρει στόχο

6′ Κουρτέσης σουτάρει από δεξιά μετά από πάσα του Σταμογιάννου, αποκρούει ο Τσιζνιέφσκι

8′ ΓΚΟΛ, Ο Κάρδαρης εκμεταλλεύεται λάθος επιστροφή του Αρώνη, προλαβαίνει τον Πονηρό

15′ Nέρες κόρνερ από αριστερά, σουτάρει ο Δωματάς, η μπάλα καταλήγει στον Σταμογιάννο, ο οποίος δεν βρίσκει στόχο από καλή θέση

19′ Σαμπατάκος κόρνερ από αριστερά, αδύναμη εκτέλεση.

21′ Μπριλλάκης κίτρινη για ανατροπή στο Μικελάτο

23′ Νέρες από δεξιά δεν μπορεί να γυρίσει στο κέντρο της περιοχής

24′ Τσιμικλής κίτρινη για μαρκάρισμα στον Αναστασόπουλο

26′ Χρήστου κίτρινη για διαμαρτυρία, ο Δωματάς βρήκε τον Παπούλη ο οποίος σκόραρε με τον Βεργέτη να υποδεικνύει οφσάιντ μετά από υπόδειξη του β’ βοηθού Σταματόπουλου

30′ Κάρδαρης πολύ ωραία κίνηση από αριστερά, Γεμιστός κοντολάρει, σουτάρει από πλάγια δεξιά θέση, δεν βρίσκει στόχο.

32′ Μικελάτος κίτρινη για μαρκάρισμα στο Τσούπρο

33′ ΓΚΟΛ, Παναγιωτίδης βρίσκει τον Σαμπατάκο ο οποίος δεν δυσκολεύεται να κάνει το 2 – 0

35′ Kίτρινη Αναστασόπουλος

45′ Κίτρινη Δωματάς

Δυο συνεχόμενο κόρνερ για τον Αστέρα και ολοκληρώνεται το πρώτο ημίχρονο.

Β’ ημίχρονο

48′ Κόρνερ για τον Αστέρα, ο Αναστασόπουλος την κεφαλιά, πάνω από την εστία.

56′ Κίτρινη Σαμπατάκος

58′ Κακάμης κίτρινη για μαρκάρισμα

59′ Αντεπίθεση για τους γηπεδούχους με τον Γεμιστό να σουτάρει, αποκρούει ο Πονηρός

60′ Νέρες από δεξιά, βρίσκει τον Δωματά, σουτάρει πολύ ψηλά.

61′ Μικελάτος λόμπα, λόγω πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

63′ Σουτ του Γεμιστού, αποκρούει ο Πονηρός

65′ Άστοχη κεφαλιά του Τσούπρου από πολύ καλή θέση μετά από σουτ του Κουρτέση.

70′ Δωματάς σουτ έξω από την περιοχή, λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιζνιέφσκι.

72′ Κακάμης αποβλήθηκε στο 72′ με δεύτερη κίτρινη

81′ Κίτρινη στον Τσιζνιέφσκι

86′ Κίτρινη στον Σωτηρόπουλο

90’+ Αρώνης σουτ από μακριά, δεν απειλεί.