Σπάρτη: Νίκη στο ντέρμπι, μηδέν παθητικό και πρωτιά με +3.

0
842

Ο τίτλος του άρθρου περιγράφει απόλυτα την επιτυχημένη πορεία της Σπάρτης μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Μια αγωνιστική στην οποία οι Σπαρτιάτες επικράτησαν 1-0 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης του Ναυπλίου μπροστά σε περισσότερους από 600 φιλάθλους. Ένας αγώνας ντέρμπι αφού πριν την έναρξη του, τις δύο ομάδες χώριζε ένας βαθμός με την Σπάρτη να βρίσκεται στους 10 και το Ναύπλιο στους 9.

Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο που μένει επίσης μετά τις πρώτες 5 αγωνιστικές είναι το μηδέν παθητικό στην άμυνα των Σπαρτιατών οι οποίοι έχουν πετύχει 8.

Μετά την νίκη αυτή η Σπάρτη έφτασε τους 13 βαθμούς και έχει πάρει αέρα 3 βαθμών από την δεύτερη της βαθμολογίας Ζάκυνθο που βρίσκεται στους 10, και 4 από τους τρίτους Ναύπλιο και Ένωση Ερμιονίδας. Την επόμενη αγωνιστική υπάρχει το πολύ ενδιαφέρον βαθμολογικά Ένωση Ερμιονίδας – Σπάρτη.

Το σκορ θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αφού οι γηπεδούχοι είχαν τις ευκαιρίες να διπλασιάσουν τα τέρματα τους και υπήρχε και μια φάση στο 75ο λεπτό όπου οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι αμυντικού του Ναυπλίου σε προσπάθεια από δεξιά του Σικαλόπουλου. Ακυρώθηκε ένα γκολ του Ναυπλίου ως οφσάιντ στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης.

Σκόρερ της αναμέτρησης ο Μικελάτος στο 34ο λεπτό ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 72ο  λεπτό.

Καλές στιγμές με τους Γεμιστό, Μικελάτου στο πρώτο ημίχρονο και δοκάρι του Σωτηρόπουλο στο 78ο λεπτό.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι βράβευσαν τον Αλέξη Μαντζούνη για την προσφορά του στην ομάδα – πατήστε εδώ.

Π.Σ. “Η Σπάρτη”: 1 Τσιζνιέφσκι, 2 Κακάμης, 6 Βασιλείου, 8 Παναγιωτίδης, 11 Σωτηρόπουλος, 7 Κάρδαρης (86′ Ρασσιάς), 4 Μπανούσης, 17 Ζαραφέτας (23′ Καρβάλιο), 9 Γεμιστός, 14 Μικελάτος (72′ Αναστασάκος), 18 Σαμπατάκος (45′ Σικαλόπουλος).

12 Ρασσιάς, 3 Κοντογιάννης, 5 Αναστασάκος, 15 Ψυχόπαιδας,16 Πλατάνας, 10 Σικαλόπουλος, 13 Καρβάλιο.

Ναύπλιο 2017: 1 Σκαφίδας, 2 Διαμαντής Αν., 3 Καπλατζής Π, 4 Μπούκουρης, 5 Καπλατζής Χ., 6 Κίτoς (78′ Μακαρατζής), 7 Καλιμμάνης (90′ Διαμαντής), 8 Μεγαρίτης, 9 Σιαλμάς, 10 Μουσταφάϊ (46′ Τριανταφύλλου), 11 Κοτσοβός (84′ Μπεντούλης)

12 Διαμαντης Χρ., 13 Μακαρατζής, 14 Τριανταφύλλου, 15 Βλάχος, 16 Μπεντούλης, 17 Λέρμας, 18 Μπούζντρα.

Διαιτητής: ΣΑΦΑΡΙΚΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ), Βοηθοί: ΚΑΚΑΦΩΝΗΣ ΜΙΧΑΗΛ (ΑΧΑΪΑΣ), ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΣΠΗΛΙΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ). Παρατηρητής είναι ο ΜΠΛΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ).

Π.Σ. “Η Σπάρτη” 1 – 0 τελικό Ναύπλιο 2017 (1 – 0 ημίχ)

Γκολ: Μικελάτος το 1 – 0 στο 34′.

Α’ ημίχρονο

10′ Μικελάτος κεφαλιά απέκρουσε ο Σκαφίδας.

11′ Διαμαντής κίτρινη

13′ Σιαλμάς μπαίνει στη περιοχή από αριστερά σουτάρει ψηλά αουτ

16′ Κοτσοβός ωραία κίνηση από αριστερά, έκανε την παράλληλη προς την εστία, έδιωξαν οι αμυντικοί σε κόρνερ.

28′ Καλλιμάνης κίτρινη

30′ Γεμιστός μόνος του αριστερά στην περιοχή, δεν μπορεί να βρει το στόχο

34′ ΓΚΟΛ, Μικελάτος το 1 – 0 μετά από πάσα του Κάρδαρη

36′ Μουσταφάϊ κίτρινη

Β’ ημίχρονο

57′ Kίτρινη Σικαλόπουλος

70′ Ακυρώθηκε γκολ του Ναυπλίου ως οφσάιντ από απόδειξη του βοηθού Κακαφώνη.

71′ Κίτρινη Βασιλείου, Τσίρκοβιτς

75′ Περίπτωση πέναλτι για την Σπάρτη με τον Σικαλόπουλο, η μπάλα να βρίσκει σε χέρι αμυντικού, παίζεται δείχνει ο Σαφαρίκας.

78′ Σωτηρόπουλος δοκάρι με σουτ από την δεξιά γωνία της περιοχής

83′ Μεγαρίτης κίτρινη

86′ Σωτηρόπουλος κίτρινη