Σπάρτη: Κακή εμφάνιση, πρώτη ήττα, απουσίες. (βίντεο, φωτογραφίες)

0
884

Η Σπάρτη υποδέχθηκε την Ζάκυνθο στο Δημοτικό Στάδιο Βλαχιώτη την Κυριακή 3 Νοεμβρίου. O αγώνας δεν έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης λόγω Spartan Race.

Ο Μίκι Τσίρκοβιτς αντιμετώπιζε 6 προβλήματα απουσιών, δεν είχε στη διάθεσή του, τους Καρβάλιο (βίζα), Σωτηρόπουλο, Τσιζνιέφσκι, Κάρδαρη (τιμωρημένος), Μικελάτο και Σικαλόπουλο.

Σε ένα αγώνα που κυλούσε χωρίς ευκαιρίες στο 38ο λεπτό η Σπάρτη κέρδισε πέναλτι με τον τερματοφύλακα της Ζακύνθου, Κουτογλίδη να αποκρούει την εκτέλεση του Σαμπατάκου.

Οι φιλοξενούμενοι βλέποντας ότι οι τυπικά γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να τους απειλήσουν – έκαναν  την χειρότερη εμφάνισή τους – και με την είσοδο στον αγωνιστικό χώρο του Ζυγκερίδη, ανέβασαν στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν δίκαια το τρίποντο χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Κέτμαν στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.  Η Ζάκυνθος είχε και δοκάρι με τον Οβούσου και διαμαρτύρεται και για πέναλτι στο 34ο λεπτό με το σκορ ήταν 0-0, σε ανατροπή του Κούντικ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής για την Σπάρτη η οποία έπεσε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στο Πύργο για να αντιμετωπίσει τον Πανηλειακό.

Σπάρτη: Τρακάκης, Κακάμης, Μπανούσης, Αναστασάκος, Βασιλείου, Παναγιωτίδης (30′ Πλατάνας), Ζαραφέτας, Ρασσιάς (Αϊβαλιώτης), Τσιμικλής (Πετρίδης), Γεμιστός (Κοντογιάννης), Σαμπατάκος.

Koντογιάννης, Γεωργαντάς, Πετρίδης, Πλατάνας, Ψυχόπαιδας, Αϊβαλιώτης, Δημητρέλης

ΑΠΣ Ζάκυνθος: Κουτογλίδης, Πολιανίδης, Μπεκατώρος, Πεταλωτής, Κούνια, Σούρμπης, Πατίλας, Πούφλης, Οβούσου (53′ Ζυγκερίδης), Kούντικ, Κέτμαν

Κολεύρης, Τσουκαλάς, Ντάσης, Κούζας, Ζυγκερίδης, Μαρίνος, Καραμαλίκης

Διαιτητής: ΚΑΚΡΙΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ), Boηθοί: ΣΑΝΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ), ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ)