Μοιρασιά στο Λακωνικό ντέρμπι. (φωτογραφίες)

Σε ένα αγώνα με καλό ρυθμό Σπάρτη και Πανγυθεατικός αναδείχθηκαν ισόπαλοι στο Λακωνικό ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι δύο ομάδες της Λακωνίας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις με τους γηπεδούχους να είναι καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και για τους παθιασμένους φιλοξενούμενους στο δεύτερο.

Για τους γηπεδούχους το σκορ άνοιξε ο Σαμπατάκος στο 13ο λεπτό μετά από πάσα του Κακάμη και στο 84o ισοφάρισε ο Μπάλας.

O Πανγυθεατικός διαμαρτύρεται για οφσαιντ στο γκολ των γηπεδούχων.

Είναι ο δεύτερος συνεχόμενος μη νικηφόρος εντός έδρας αγώνας για την Σπάρτη ενώ ο Πανγυθεατικός από τους 10 βαθμούς που έχει πάρει στο πρωτάθλημα, οι 7 είναι εκτός έδρας.

Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτη ταξιδεύει στη Πάτρα για να αντιμετωπίσει την Θύελλα και ο Πανγυθεατικός υποδέχεται τον Παναργειακό.

Σπάρτη: 1 Τσιζνιέφσκι, 2 Κακάμης, 6 Βασιλείου, 8 Παναγιωτίδης, 11 Σωτηρόπουλος, 7 Κάρδαρης (81′ Ρασσιάς), 4 Μπανούσης, 5 Αναστασάκος, 9 Γεμιστός (70′ Σικαλόπουλος), 14 Μικελάτος (55′ Μολτέρ), 18 Σαμπατάκος (65′ Ζαραφέτας).

12 Ρασσιάς, 13 Μολτέρ,3 Πλατάνας, 15 Τρακάκης, 16 Ζαραφέτας, 10 Σικαλόπουλος, 17 Γεωργαντάς.

Πανγυθεατικός: 1 Μπαμπούνης, 7 Μπουρελάκος, 3 Καρνιάτης, 5 Γιαταγανάκης, 14 Παναγόπουλος, 16 Μπάλλας, 8 Ζιβάνοβιτς, 10 Σιλά (81′ Ανδρεάκος), 6 Μπερδούσης (79′ Μπουτσικάρης), 9 Μπαρόνε, 11 Μάργαρης (65′ Χρυσικάκος).

17 Μπουτσικάρης, 2 Χρυσικάκος, 15 Σκαρπός, 18 Ανδρεάκος,12 Τσίγκος, 13 Σασίνιο, 4 Μιχελάκος.

14.ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ5905427

Σπάρτη 1 – 1 τελικό Πανγυθεατικός (1 – 0 ημίχ)

Γκολ: Σαμπατάκος το 1 – 0 στο 13′, Μπάλλας  το 1 – 1 στο 84′.

12 Ρασσιάς, 13 Μολτέρ,3  Πλατάνας, 15 Τρακάκης, 16 Ζαραφέτας, 10 Σικαλόπουλος, 17 Γεωργαντάς.

Διαιτητής: ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ), Βοηθοί:  ΓΚΟΥΡΙΩΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ) και ΜΑΥΡΟΚΟΡΔΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
(ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ). Παρατηρητής είναι ο ΜΑΝΘΟΣ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ (ΑΧΑΪΑΣ)

Α΄ημίχρονο

3:03 μ.μ. Έναρξη αγώνα

3′ Ευκαιρία με τον Σαμπατάκο από την μικρή περιοχή, δεν βρίσκει καλά τη μπάλα.

6′ Tραυματισμός Μπαμπούνη, μικρή διακοπή

13′ ΓΚΟΛ, Κακάμης μόνος του απο δεξιά βρίσκει τον Σαμπατάκο ο οποίος από κοντά κάνει το 1 – 0.

Κίτρινη ο Μπάλλας για διαμαρτυρία, υποστηρίζει ότι υπήρχε οφσάιντ στη φάση του γκολ.

25′ Χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση μετά το γκολ

26′ Πολύ καλή στιγμή για τον Πανγυθεατικό, Μπουρελάκος βρίσκει με πολύ ωραία μπαλιά τον Σιλά που φεύγει από τον Κακάμη και σουτάρει δυνατά, λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσιζίνιεφσκι.

35′ Kάρδαρης με ωραίο πλασέ απειλεί την εστία του Μπαμπούνη, λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπαμπούνη.

43′ Σωστή κίτρινη στον Γεμιστό, ο οποίος δίνει και το χέρι στο διαιτητή για την ορθή απόφαση

Β’ ημίχρονο

4:07 μ.μ. Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

60′ Κίτρινη Καρνιάτης

72′ Ευκαρία για τον Πανγυθεατικό με τον Σιλά να αποφεύγει τους αμυντικούς και να σουτάρει από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

Έχει πάρει μέτρα ο Πανγυθεατικός στο δεύτερο ημίχρονο αναζητώντας την ισοφάριση

74′ Κίτρινη Ζαραφέτας

76′ Κίτρινη ο Παναγόπουλος