Απόλλων Ξηροκαμπίου: Κάλεσμα για Άμιλλα Αγίου Ιωάννη.

0
260

Με μια ισοπαλία και μια ήττα συνέχισε τη πορεία της η ομάδα μας στο πρωτάθλημα του Α τοπικού Λακωνίας.
Συγκεκριμένα ο Απόλλωνας φιλοξένησε στο Ξηροκάμπι τον Μολαϊκό τη Κυριακή 17/11. Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0. Η ομάδα μας είχε δύο κλασικές ευκαιρίες ώστε να προηγηθεί αλλά οι επιθετικοί της δεν κατάφεραν να σκοράρουν με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.
Το Σάββατο 23/11 η ομάδα μας αντιμετώπισε στη Σκάλα τον πρωτοπόρο Άρη Σκάλας. Ο Γ. Χριστάκης έκανε το 0-1 με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Ο ίδιος παίχτης έκανε το 1-2 ακριβός με τον ίδιο τρόπο που σκόραρε το πρώτο του γκολ. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 περίπου στα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Κάπου εκεί οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν αφού ο ποδοσφαιριστής της ομάδας μας Μ. Σπηλιωτόπουλος δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Απόλλωνας έμεινε με δέκα παίχτες. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλευτήκαν απόλυτα την αριθμητική τους υπεροχή και κατάφεραν και σκόραραν άλλες δύο φορές με αποτέλεσμα σ το ημίχρονο η ομάδα μας να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4-2. Στην επανάληψη ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και προσπάθησε να πάρει ότι μπορούσε απ τον αγώνα. Στο 50 μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Η. Τσίκαρης σταμάτησε στο δοκάρι της ομάδας του Άρη Σκάλας ενώ λίγο αργότερα με αυτογκόλ των παιχτών του έγινε το 4-3. Η ομάδα μας χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα δημιούργησε κάποιες ακόμα ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι έμεινε το τελικό 4-3.

Μετά τα παραπάνω αποτελέσματα η ομάδα μας είναι στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 7 βαθμούς έχοντας 4 ισοπαλίες στο πρώτο γύρο, ο οποίος τελειώνει για τον Απόλλωνα το Σάββατο 30/11 όπου θα υποδεχθεί στο Ξηροκάμπι την Άμιλλα Αγ. Ιωάννη στις 3μ.μ. Καλούμε τους φίλους του συλλόγου μας να παρευρεθούν στο γήπεδο του Ξηροκαμπίου και να στηρίξουν τη προσπάθεια των αθλητών μας.

Τέλος το Δ.Σ. του συλλόγου μας θα ήθελε νε δώσει τις θερμότερες ευχές του στον ποδοσφαιριστή της ομάδας μας Νίκο Μπέκελη καθώς πριν λίγες μέρες έγινε πατέρας!