Αστέρας Βλαχιώτη: Πρωταθλητής Χειμώνα του 7ου ομίλου!

0
602

Ο Αστέρας Βλαχιώτη αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα του 7ου ομίλου με 28 βαθμούς, έχοντας πετύχει 20 γκολ, και με παθητικό 7 την καλύτερη άμυνα του ομίλου, την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου μετά τη νίκη του επί της Θύελλας Πατρών με σκορ 2-1.

Μπροστά σε περισσότερους από 300 φιλάθλους, το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε με κεφαλιά ο Πούτσης στο 22ο λεπτό και το προβάδισμα του Αστέρα διπλασίασε ο Διαμαντάκης με σουτ μέσα από την περιοχή στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης. Το τελικό 2-1 διαμόρφωσε για την Θύελλα Πατρών ο Ντίνος στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης.

Για τους γηπεδούχους αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Τριανταφύλλου στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Ο πρώτος αγώνας για το 2020 και, την πρώτη αγωνιστική του 2ου γύρου ο Αστέρας ταξιδεύει στο Διαβολίτσι για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Αστέρας κατάφερε να βρίσκεται στη 1η θέση της βαθμολογίας στο τέλος του 1ου γύρου του πρωταθλήματος παρότι είχε μείνει 7 βαθμούς πίσω από αυτή την 5η αγωνιστική!

Σε δηλώσεις του ο προπονητής των γηπεδούχων, Γιώργος Κούτσης δήλωσε ότι η ομάδα θα ενισχυθεί κατά την χειμερινή μεταγραφική περίοδο προκειμένου να επιτύχει τον στόχο της, που είναι κόψει πρώτη το νήμα στο πρωτάθλημα του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Αστέρας Βλαχιώτη 2 – 1 τελικό Θύελλα Πατρών (1 – 0 ημίχ)

Γκολ: Πούτσης το 1 – 0 στο 22′ με κεφαλιά, Διαμαντάκης το 2 – 0 στο 48′,

Ντίνος το 2 – 1 στο 85′.

Κόκκινη: Δεύτερη κίτρινη ο Τριανταφύλλου, Δημητρίου

Αστέρας Βλαχιώτη: Διαμαντής, Κουρτέσης, Μπριλάκης, Τσούπρος, Διαμαντάκης, Αναστασόπουλος, Πούτσης (87′ Σνιεγκ), Δωματάς (86′ Τριανταφύλλου), Νικλητσιώτης, Παλιάτσος (65′ Σιαλμάς), Παπούλης (73′ Ζαϊμι).

Θύελλα Πατρών: Σουτζόγλου, Κατριβέσης, Αδαμόπουλος (75′ Κούρτης), Δημητρίου, Δασούρας, Βουτσινάς, Μπούμπαλης, Σπανός (84′ Βλαχονικολέας), Ντίνος, Κωνσταντινίδης Κ. (15′ Νικολάου), Σκεπετάρης.

Κωνσταντινίδης Ν., Αθανασόπουλος, Κούρτης, Κωστογιαννόπουλος, Νικολάου, Βλαχονικολέας, Παπαχριστόπουλος.