Με ανατροπή και γκολ στις καθυστερήσεις η Σπάρτη άλωσε το Ναύπλιο!

0
1246

Την μεγαλύτερη νίκη της περιόδου πήρε η Σπάρτη, με σκόρερ τον Σικαλόπουλο στις καθυστερήσεις του αγώνα επικράτησε 2-1 του Ναυπλίου 2017 στο ΔΑΚ Ναυπλίου.
Το Ναύπλιο 2017 ήταν αήττητο στην έδρα του με 8 νίκες και 1 ισοπαλία σε σύνολο 9 αγώνων. Αυτή ήταν η 10η νίκη για την Σπάρτη η οποία συνεχίζει να «κυνηγά» τον Αστέρα Βλαχιώτη ο οποίος βρίσκεται στους 39.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί στο 25ο λεπτό με τον Καλλιμάνη με την Σπάρτη να πετυχαίνει την νίκη ανατροπή αφού πρώτα ισοφάρισε ο Συρεγγέλας στο 54ο λεπτό.

Το Ναύπλιο ξεκίνησε προσεκτικά δίνοντας χώρο στον αντίπαλο στο πρώτο 15λεπτο άρχισε να βγαίνει και μάλιστα στο 25΄άνοιξε το σκορ με τον Καλλιμάνη. Ο επιθετικός των γηπεδούχων υποδέχθηκε τη μπάλα με το στήθος και με πλάτη στο τέρμα κατάφερε να γυρίσει και να σουτάρει.

Στο 54′ η Σπάρτη ισοφάρισε με σουτ του Συρεγγέλα και λάθος του τερματοφύλακα του Ναυπλίου, Σκαφίδα.

Ο Σικαλόπουλος στη πρώτη του επαφή !!! (ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Συρεγγέλα) στις καθυστερήσεις έδωσε την νίκη στην ομάδα της Σπάρτης που την κρατά ακόμη μέσα στο παιχνίδι του τίτλου.

Την επόμενη αγωνιστική η Σπάρτη υποδέχεται στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης την Ένωση Ερμιονίδας.

Ναύπλιο 2017 (Τ.Κίκιλης): Σκαφίδας- Λέρμας (85′ Κοτσοβός), Μπούκουρης, Χρ.Καπλατζής, Παναγόπουλος- Κίτος, Μουσταφά (35′ λ.τρ. Μεγαρίτης), Τριανταφύλλου (75′ Διαμαντής)- Καζάκος, Καλλιμάνης, Καλογέρης.

Σπάρτη (Οικονόμου):  Κραβαρίτης, Πλατάνας, Αναστασάκος, Παναγιωτίδης,  Γλυκόπουλος, Καλούσης (Μαρτίνεθ), Μπανούσης, Κάρδαρης, Γεμιστός (Κοντογιάννης), Σαμπατάκος (Ρασσιάς), Συρεγγέλας (Σικαλόπουλος).