Γ’ Εθνική: Άνοδος για τις δεύτερες, τρίτες ομάδες. Οι 143 ομάδες της περιόδου 2020-21.

0
153

Σε μια ακόμη… διόρθωση προχώρησε η ΕΠΟ σχετικά με τη Γ’ Εθνική.

Εφόσον η σεζόν στα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα ολοκληρώθηκε πρόωρα λόγω κορονοϊού, η Εκτελεστική Επιτροπή έκανε δεκτή την εισήγηση της Επιτροπής Διοργανώσεων για την άνοδο και των τρίτων ομάδων των πρώτων κατηγοριών των ιδρυτριών Ενώσεων (Αθήνας, Πειραιά, Μακεδονίας), αλλά και των δεύτερων ομάδων των ΕΠΣ Λάρισας και Αχαΐας, οι οποίες είναι οι μεγαλύτερες πληθυσμιακά Ενώσεις.

Η απόφαση αναφέρει: «Eνέκρινε το πρακτικό της Επιτροπής Διοργανώσεων, βάσει του οποίου προβιβάζονται στην Γ’ Εθνική κατηγορία οι 3ες ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης των πρωταθλημάτων Α’ κατηγορίας των ιδρυτριών Ενώσεων της ΕΠΟ, ΕΠΣ Αθηνών, ΕΠΣ Πειραιά και ΕΠΣ Μακεδονίας, εφόσον το πρωτάθλημα τους διεξάγεται σε έναν όμιλο, ή η καλύτερη 2η ομάδα, εφόσον το πρωτάθλημα διεξάγεται σε δύο (2) ομίλους (άρθρο 20. παρ. 10 του ΚΑΠ). Αντιστοίχως, προβιβάζονται στη Γ’ Εθνική και οι 2ες ομάδες των αντιστοίχων πρωταθλημάτων των ΕΠΣ Λάρισας και Αχαΐας, με βάση το κριτήριο ότι είναι οι μεγαλύτερες πληθυσμιακά Ενώσεις. Για την αγωνιστική περίοδο 2020-21 είναι υποχρεωτική η συμμετοχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα δύο (2) ποδοσφαιριστών γεννηθέντων την 1η Ιανουρίου 2000 κι εντεύθεν».

Με τα νέα δεδομένα, οι ομάδες που παίρνουν επίσης το εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική είναι οι Ηλιούπολη, ΑΟ Καραβάς, ΑΕ Ευόσμου, Ελασσόνα και Αχαΐκή, ανεβάζοντας τον συνολικό αριθμό των ομάδων που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις 143. Αυτό σημαίνει πως είναι σίγουρη η αύξηση των ομίλων σε 9. Παράλληλα, πρέπει να υπενθυμίσουμε ότι όσες πρωταθλήτριες ομάδες δεν δηλώσουν συμμετοχή στη Γ’ Εθνική, δικαίωμα αποκτούν οι δευτεραθλήτριες. Και ήδη η ΑΕ Αμπελοκήπων από τη Δράμα έχει εκφράσει την αδυναμία της να αγωνιστεί στην εθνική ερασιτεχνική κατηγορία.

Oι που έχουν δικαίωμα συμμετοχής στη Γ’ Εθνική της νέας περιόδου.

Αναλυτικά οι ομάδες ανά Ένωση:

ΕΠΣ Έβρου: Ένωση Αλεξανδρούπολης, ΑΕ Διδυμότειχου
ΕΠΣ Θράκης: Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου
ΕΠΣ Ξάνθης: Άρης Αβάτου, Ορφέας Ξάνθης, Αναγέννηση Θαλασσιάς
ΕΠΣ Δράμας: Πανδραμαϊκός, ΑΕ Αμπελοκήπων
ΕΠΣ Καβάλας: Νέστος Χρυσούπολης, Αετός Οφρυνίου, Βύρων Καβάλας
ΕΠΣ Σερρών: Απόλλων Παραλιμνίου, Δόξα Κάτω Καμήλας, Εθνικός Σιδηροκάστρου
ΕΠΣ Κιλκίς: Αναγέννηση Πλαγιάς
ΕΠΣ Μακεδονίας: Αγροτικός Αστέρας, Ποσειδών Μηχανιώνας, Μακεδονικός, Θερμαϊκός Θέρμης, Εθνικός Σoχού, ΠΑΟ Κουφαλίων, ΑΕ Ευόσμου
ΕΠΣ Χαλκιδικής: Νέα Καλλικράτεια, Όλυνθος Ολύνθου
ΕΠΣ Πέλλας: Εδεσσαϊκός, ΑΣ Γιαννιτσά, Εθνικός Γιαννιτσών, Θύελλα Σαρακηνών
ΕΠΣ Ημαθίας: Νίκη Αγκαθιάς, Μ. Αλέξανδρος Τρικάλων, ΠΑΟΚ Αλεξάνδρειας
ΕΠΣ Πιερίας: ΑΕ Καρίτσας, Δίας Δίου, Εθνικός Νέου Κεραμιδίου
ΕΠΣ Φλώρινας: Ερμής Αμυνταίου
ΕΠΣ Καστοριάς: Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας
ΕΠΣ Κοζάνης: Μακεδονικός Φούφα, ΦΣ Κοζάνη
ΕΠΣ Γρεβενών: Κτηνοτροφικός Αστέρας Καληράχης
ΕΠΣ Τρικάλων: Μετέωρα, Διγενής Νεοχωρίου, ΠΟ Φήκης
ΕΠΣ Καρδίτσας: Ατρόμητος Παλαμά, ΑΟ Σελλάνων, Απόλλων Μακρυχωρίου
ΕΠΣ Λάρισας: Οικονόμος Τσαριτσάνης, Ηρακλής Λάρισας, Αετός Μακρυχωρίου, ΠΟ Ελασσόνας
ΕΠΣ Θεσσαλίας: ΓΣ Αλμυρός, Θησέας Αγριάς, Διαγόρας Στεφανοβικείου, Δήμητρα Ευξεινούπολης
ΕΠΣ Ηπείρου: ΑΟ Ανατολής, Θύελλα Κατσίκας
ΕΠΣ Θεσπρωτίας: Σούλι Παραμυθιάς, Θυαμίς Καστρίου
ΕΠΣ Πρέβεζας / Λευκάδας: Τηλυκράτης, Αχέρων Καναλακίου, ΠΑΣ Πρέβεζα, ΠΑΣ Θύελλα 2015
ΕΠΣ Άρτας: Αναγέννηση Άρτας, Σκούφας Κομποτίου
ΕΠΣ Κέρκυρας: ΑΕ Λευκίμμης, Θιναλιακός, ΟΦΑΜ
ΕΠΣ Φθιώτιδας: Αταλάντη, Οπούντιος Μαρτίνου
ΕΠΣ Εύβοιας: Νέα Αρτάκη, Ηρακλής Ψαχνών
ΕΠΣ Φωκίδας: Φωκικός
ΕΠΣ Ευρυτανίας: ΑΠΟΚ Βελούχι
ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας: ΑΕ Μεσολογγίου, Ναυπακτιακός Αστέρας, Αμβρακικός Λουτρού
ΕΠΣ Κεφαλληνίας/Ιθάκης: Παλληξουριακός
ΕΠΣ Βοιωτίας: ΑΟ Υπάτου, Κιθαιρών Καπαρελλίου, Αμβρυσέας Διστόμου
ΕΠΣ Αθηνών: Φωστήρας, Κηφισιά, Άγιος Ιερόθεος, Χαραυγιακός, ΠΑΟ Ρουφ, Ηλιούπολη
ΕΠΣ Πειραιά: Μοσχάτο, Εθνικός, Κερατσίνι, Προοδευτική, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς
ΕΠΣ Ανατολικής Αττικής: Μαρκό, Αήττητος Σπάτων, Θύελλα Ραφήνας,  Κυανούς Αστέρας Βάρης
ΕΠΣ Δυτικής Αττικής: Ακράτητος, Πανελευσινιακός
ΕΠΣ Κορινθίας: Ατρόμητος Χιλιομοδίου
ΕΠΣ Αχαΐας: Θύελλα Πατρών, Διαγόρας Βραχνέικων, Παναιγιάλειος, Αχαϊκή
ΕΠΣ Αργολίδας: Ναύπλιο, Ερμιονίδα, Κορωνίδα Κοιλάδας
ΕΠΣ Αρκαδίας: Παναρκαδικός, Ερμής Μελιγούς
ΕΠΣ Ηλείας: ΠΑΟ Βάρδας, Αίας Γαστούνης
ΕΠΣ Μεσσηνίας: Διαβολίτσι, Πάμισσος Μεσσήνης
ΕΠΣ Λακωνίας: ΠΣ Σπάρτη, Πανγυθεατικός, Άρης Σκάλας
ΕΠΣ Δωδεκανήσου: ΑΕ Δίας
ΕΠΣ Σάμου: ΑΨΕΣ Πυθαγόρας
ΕΠΣ Κυκλάδων: ΑΣ Σαντορίνη, Άνω Μερά, Πανναξιακός
ΕΠΣ Λέσβου: Αιολικός, Αετός Λουτρών
ΕΠΣ Χίου: ΑΠΕ Μικρασιατική
ΕΠΣ Ζακύνθου: Ζάκυνθος, ΑΟ Τσιλιβί, Εθνικός Σκουλικάδου
ΕΠΣ Χανίων: Πανακρωτηριακός, ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ, Άρης Σούδας, Παλαιόχωρα
ΕΠΣ Ρεθύμνου: Ρεθυμνιακός, Αστέρας Ρεθύμνου, Άρης Ρεθύμνου
ΕΠΣ Ηρακλείου: Γιούχτας, Ηρόδοτος, Ατσαλένιος, ΑΟ Πόρου, Δαμάστα, Αλμυρός
ΕΠΣ Λασιθίου: Άγιος Νικόλαος, ΑΕ Νεάπολης, Αναγέννηση Ιεράπετρας

ΠΗΓΗ: Onsports