Άρης Σκάλας – Κηφισιά 0-3: Το ρεπορτάζ και δηλώσεις Οικονόμου, Κούστα, Κρητικού, Σταυρόπουλου (βίντεο)

0
152

Ο Άρης Σκάλας υποδέχθηκε την Κηφισιά στη πρεμιέρα του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Την Κυριακή 11 Οκτωβρίου ο Άρης Σκάλας στην πρεμιέρα του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής υποδέχθηκε στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας την Κηφισιά.  H Kηφισιά επικράτησε 3-0 με τον Στέλιο Κρητικό να πετυχαίνει δυο γκολ και τον Παυλάκη ένα.

Οι Λάκωνες υπέκυψαν στην ανωτερότητα και την εμπειρία μιας ομάδας η οποία από την πρώτη στιγμή δήλωσε ότι στόχος της είναι η κορυφή του 7ου ομίλου.

Ο Άρης Σκάλας μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα η Κηφισιά προηγήθηκε στο 15ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι – το οποίο κέρδισε ο Τετέϊ από τον Χρήστου – του πρώτου σκόρερ της περυσινής Football League – Στέλιου Κρητικού. Επόμενη σημαντική στιγμή του 1ου ημιχρόνου – λίγες φάσεις – ήταν η σωστή αποβολή του Τετέϊ με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 35ο λεπτό. Το ημίχρονο έληξε με το 1-0 υπέρ της Κηφισιάς.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα από καλή εκτέλεση φάουλ του Ζέλο και πολύ καλή κεφαλιά του Κρητικού έγινε το 0-2. Ο Κώστας Οικονόμου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Σαραντόπουλο, Γουόρντεν, Κέβιν και Παπαδόπουλο αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν το σκορ. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Παυλάκης αφού έγινε αποδέκτης πάσας από τον Ραχίμ – ο οποίος είναι πολύ γνωστός στους Λάκωνες φιλάθλους από το πέρασμά του από την Α.Ε. Σπάρτη και τον Αστέρα Βλαχιώτη.

Πολλές οι κίτρινες κάρτες για τις δυο ομάδες και μια κόκκινη για κάθε μια, με τον Τετέϊ να αποβάλλεται για την Κηφισιά στο 35ο λεπτό και τον Σπηλιωτόπουλο για τον Άρη Σκάλας στο 78ο λεπτό της αναμέτρησης.

Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης Σκάλας ταξιδεύει στην Αργολίδα για να αντιμετωπίσει τον Φοίνικα Νέας Επιδαύρου στο Δημοτικό γήπεδο της Νέας Επιδαύρου και η Κηφισιά στο Ζηρίνειο υποδέχεται την Ερμιονίδα.

Άρης Σκάλας 0 – 3 Κηφισιά (0 – 1 ημίχ)

Δημοτικό Στάδιο Σκάλας

Γκολ: Κρητικός το 0 – 1 στο 14′ με πέναλτι, Κρητικός το 0 – 2 στο 56′ με κεφαλιά,

Παυλάκης το 0 – 3 στο 82′.

Άρης Σκάλας (Κώστας Οικονόμου): Τοπουζλής, Λάτσης (54′ Γουόρντεν), Χρήστου (69′ Κέβιν), Μπριλάκης, Σταμογιάννος, Εμέκα, 8 Λεϊμονίτης, 6 Ζορμπάς, 9 Παπαγεωργίου (58′ Σαραντόπουλος) 11 Σταυρόπουλος (69′ Παπαδόπουλος), 10 Σπηλιωτόπουλος.

Παπαδόπουλος, Λεοντακιανάκης, Γουόρντεν, Ρηγάκος, Κέβιν, Σαραντόπουλος, Σακελλαρίου, Χρυσικάκος, Κολλάτος.

Κηφισιά (Νίκος Κούστας): Μιχελής,  Παπαγγελής,  Έσλερ, Γκότοβος, Μρκτσιαν, 6 Παπασάββας (63′ Παυλάκης), Ρεντζής (78′ Πρίτσας),  Μεγαρίτης (46′ Τζέλη), Ζέλο 78′ Ραχίμ, Κρητικός, Τετέϊ.

Σιμάκου, Διονέλλης, Πρίτσας, Κοντογιάννης, Τζέλη, Ραχίμ, Παυλάκης, Τόσκα.

Δείτε τις δηλώσεις των δυο προπονητών

Κώστας Οικονόμου

Νίκος Κούστας

Στέλιος Κρητικός

Σταυρόπουλος Άγης

Α’ ημίχρονο

2′ Πρώτο κόρνερ για την Σκάλα με τον Παπαγεωργίου από αριστερά.

5′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Κρητικό, αποσοβεί ο Μπριλάκης.

9′ Kίτρινη ο Σπηλιωτόπουλος

14′ Πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Τετέϊ, Κρητικός εκτελεί εύστοχα, ανοίγει το σκορ για την Κηφισιά 1-0.

19′ Κίτρινη ο Μρκτσιαν σε ανατροπή του Σπηλιωτόπουλου, Χρήστου εκτελεί από αριστερά

25′ Κίτρινη ο Τετέϊ

35′ Κόκκινη ο Τετέϊ, δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στον Τοπουζλή.

45′ Κίτρινη ο Μπριλάκης

Β’ ημίχρονο

54′ Κίτρινη Γουόρντεν

55′ Κίτρινη Σταμογιάννος για διαμαρτυρία

56′ Γκολ για την Κηφισιά, Ζέλο εκτελεί φάουλ, Κρητικός με κεφαλιά κάνει το 0-2.

58′ Κίτρινη Εμέκα

60′ Ρεντζής μέσα από την περιοχή σουτάρει, δεν βρίσκει στόχο

62′ Τρίτο κόρνερ για την Σκάλα, Εμέκα κεφαλιά από κοντά, αποκρούει ο Μιχελής.

75′ Κέβιν καλό σουτ, κοντράρει και κόρνερ από δεξιά για τον Άρη, εκτελεί ο Σαραντόπουλος.

78′ Σπηλιωτόπουλος δεύτερη κίτρινη, αποβάλλεται

83′ Ραχίμ βρίσκει τον Παυλάκη ο οποίος δεν δυσκολεύεται να κάνει το 0-3 για την Κηφισιά.