ΑΕΛ-Αστέρας Τρίπολης 1-3: Σκαρφάλωσε στην 5η θέση με… τάγκο

0
11

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ είχε ποιότητα και… Μπαράλες, με τον Αργεντινό να πετυχαίνει 2 γκολ και τον Λουίς Φερνάντεθ άλλο ένα, παίρνοντας νίκη 5άδας επί της ΑΕΛ με 3-1!

Ποιος άλλος; Ο Μπαράλες ήταν εκεί για να σκοράρει με τον αγαπημένο του τρόπο (κεφάλι) απέναντι στην “αγαπημένη” του αντίπαλο, τη Λάρισα, εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Κώτσιρα. Ο Αργεντινός σημείωσε άλλο ένα γκολ (0-2) και πάνω που οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Μούζεκ στο 89′ ο Λουίς Φερνάντεθ τους… έκοψε τα φτερά κάνοντας το 3-1!

Ύστερα απ’ αυτό το αποτέλεσμα, οι κιτρινομπλέ ανέβηκαν στους 7 βαθμούς και πλασαρίστηκαν – έστω και προσωρινά – στην 5άδα. Από την άλλη, η ΑΕΛ παραμένει στον έναν βαθμό.

Μπαράλες και… 0-1!

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που δημιούργησαν την πρώτη καλή φάση του ματς με τον Πινακά να βλέπει τον Παπαδόπουλο να του λέει “όχι” με εντυπωσιακό τρόπο.

Ενα λεπτό αργότερα ο Μπαράλες έκανε ένα τακουνάκι αλλά ήταν η σειρά του Νάγκι να “μιλήσει”.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Σουάρεθ έπιασε μια πολύ καλή κεφαλιά κι ο Νάγκι απέκρουσε ξανά, ενώ οι κιτρινομπλέ συνέχισαν να πιέζουν. ο Ριέρα δοκίμασε το πόδι του, με την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει άουτ.

Χαρακτηριστικό, δε, είναι πως στο 25′ η κατοχή ήταν 62-28% για τον ΑΣΤΕΡΑ.

Στα επόμενα λεπτά, δεν είδαμε κάτι το αξιοσημείωτο μέχρι το 37′ όπου κι Σουάρεθ απείλησε ξανά με το κεφάλι κι η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Στο 41′ ένα πλασέ του Σπαρβ, απέναντι από τον Παπαδόπουλο, έφυγε άουτ και στο 42′ ο Μπαράλες έγραψε το 0-1 ύστερα από τρομερή σέντρα του Κώτσιρα.

Κυρίαρχος ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Στο δεύτερο μέτος, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με αυτοπεποίθηση και όντας… άνετοι με το 0-1 ήξερα πως να διαχειριστούν την κατάσταση.

Κάποια μεγάλη φάση δεν υπήρχε για αρκετή ώρα.

Στο 61′ ο Κώτσιρας, σε μια ακόμα σέντρα, έστειλε την μπάλα στον Λουίς Φερνάντεθ, αλλά η μπάλα δεν είχε δύναμη κι ο Νάγκι μπλόκαρε εύκολα.

Στο 70′, ο Ηλιάδης πήρε την κεφαλιά κι ο Παπαδόπουλος εντυπωσιακά είπε “όχι”.

Οι γηπεδούχοι δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν. Μάλιστα, οι κιτρινομπλέ πέτυχαν και δεύτερο τέρμα!

Ο Λέο Τίλικα ήταν αυτός που στο 75′ έστρωσε στον Μπαράλες κι ο Αργεντινός με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 0-2. Το μόνο που άλλαξε ήταν ότι στο 89′ ο Μούζεκ με κεφαλιά μείωσε σε 1-2, αλλά ο Λουίς Φερνάντεθ ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 3-1 λίγο αργότερα.

Eτσι, ο ΑΣΤΕΡΑΣ, ύστερα από τέσσερα ματς είναι στην 5η θέση (έστω και προσωρινά), με 3 νίκες, 1 ισοπαλία και 1 ήττα έχοντας 7 βαθμούς.