Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού σε πρεμιέρα. Το γκολ του Χασάν, στιγμιότυπα (βίντεο)

0
10

Μεγάλη νίκη με 1-0 επί της Μαρσέιγ πήρε ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League, κάνοντας ιδανική εκκίνηση. Ο Θρύλος πήρε αυτό που ήθελε με το γκολ του Χασάν στο 90’, με τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν έξαλλα. Προσκύνησε και η Μαρσέιγ!

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ προσεκτικά στο παιχνίδι. Πρεμιέρα ήταν, δεν ήθελαν να ρισκάρουν. Η Μαρσέιγ απείλησε πρώτη. Όχι με το σουτ του Μπενεντέτο στο 3’ (αρκετά άουτ) από τη λάθος πάσα του Μπουχαλάκη, αλλά με το πλασέ του Τοβέν στο 6’. Ο Ολυμπιακός απάντησε στο 10’ με το βολέ του Εμβιλά από τη σέντρα του Μασούρα, ενώ στο 12’ ο Μπουχαλάκης σούταρε, η μπάλα κάπου βρήκε και πέρασε ελάχιστα έξω. Το παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό, αλλά είχε ένταση και από τις δύο ομάδες. Η Μαρσέιγ απείλησε δύο φορές, μέσα σε λίγα λεπτά, μετά το μισάωρο. Στο 32’ ο Αμαβί σέντραρε και ο Τοβέν, από κοντά, πλάσαρε ψηλά άουτ. Στο 34’, ο Παγέτ εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια και ο Σα μάζεψε σταθερά στη γωνία του. Η τελευταία ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου ανήκε στον Ολυμπιακό ο οποίος σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία στο 39’. Ο Βαλμπουενά πέρασε κάθετα, ο Μασούρας έκανε χαμηλή σέντρα, ο Ελ Αραμπί πρόλαβε και έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα κόπηκε από τους Γάλλους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά, Μασούρας, Ελ Αραμπί.

Μαρσέιγ: Μανταντά, Σακάι, Αλβάρο, Καλέτα-Τσαρ, Αμαβί, Ρονζιέ, Γκουεγιέ (85’ Στρούτμαν), Σανσόν (76’ Κιζάνς), Τοβέν (82’ Ζερμέν), Παγέτ (76’ Ράντονιτς), Μπενεντέτο (76’ Λουίς Ενρίκε).

ΠΗΓΗ: gavros.gr