Αστέρας Βλαχιώτη: Εντός έδρας ήττα από Καλλιθέα

0
59

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα δέχθηκε ο Αστέρας Βλαχιώτη από την Καλλιθέα στο Δημοτικό Στάδιο Σκάλας με σκορ 1-2.
Ο Μαρουκάκης πέτυχε 2 γκολ για την Καλλιθέα στο 8ο λεπτό και στο 84ο αγώνα –  χαρίζοντας το τρίποντο στους φιλοξενούμενους – με τον Κορνέζο να ισοφαρίζει στο 51ο λεπτό.

Ο Αστέρας βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς με τον τελευταίο Ασπρόπυργο να έχει ένα βαθμό λιγότερο.

Tην επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Βλαχιώτη ταξιδεύει στο Αιγάλεω για να αντιμετωπίσει την τοπική ομάδα.

Ο Βαζάκας για τον Αστέρα Βλαχιώτη χρησιμοποίησε τους:

Φαρμάκης, Πρίκας, Κουρτέσης, Κορνέζος, Ευαγγελιδάκης, Νικολάου, Σκεντεράϊ, Μπρακαμόντε, Καλλέργης, Βερνάρδος, Παλιάτσος.

Παϊτέρης, Τουλίκας, Καρβούνης, Παπουλής, Μάρτσεβ, Πατσαρούχας, Ζαϊμι, Ασημάκης, Τουλοβασίλης.

Στο 63′ λεπτό ο ποδοσφαιριστής των γηπεδούχων, Μπρακαμόντε πήρε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε. Παρεμπόδισε παίκτη της Καλλιθέας που πήγε να εκτελέσει φάουλ στο κέντρο.

Μια «χαζή» αποβολή αφού ο Αστέρας Βλαχιώτη πίεζε μέχρι τότε με το γκολ να είναι θέμα χρόνου, και αναγκάστηκε να μείνει με παίκτη λιγότερο και η εικόνα του αγώνα άλλαξε.

O Tάτσης για την Καλλιθέα χρησιμοποίησε τους:

Πάντος, Παντελίδης, Κρητικός, Καλύβας, Μουσταφίδης, Παπαγγελής, Σταύρου, Καντέ, Στούπης, Μαρουκάκης, Καββαδίας.

Κουρουπάκης, Ενγκανέμ, Βασιλειάδης, Φέκκας, Σάμιος, Τσιντώνης, Θεοδωράκης, Γκέκα

Η αποστολή της Καλλιθέας για τον εκτός έδρας αγώνα με τον Αστέρα Βλαχιώτη:

Πάντος, Παντελίδης, Μουσταφίδης, Κρητικός, Καλύβας, Γκέγκα, Σταύρου, Στύπης, Μαρουκάκης, Καντέ, Κουρουπάκης, Ένγκουεμ, Θεοδωράκης, Παπαγγελής, Βασιλειάδης, Καββαδίας, Καραγιάννης, Χοτζάλι, Φέκκας, Σάμιος, Τσιντώνης, Στεφάνοβιτς.

Ένσταση και τρίποντο για τον Αστέρα Βλαχιώτη

Ο Αστέρας Βλαχιώτη κατέθεσε ένσταση για αντικανονική συμμετοχή παίκτη της Καλλιθέας o oποίος δεν είχε δηλωθεί και θα δικαιωθεί.

Μια δικαίωση που θα του δώσει τους 3 βαθμούς που θα ανεβάσουν τον Αστέρα Βλαχιώτη στους 8 και στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Συγκεκριμένα ο Χοτζάλι  –  με αριθμό φανέλας 88 – μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο 56′ χωρίς να έχει δηλωθεί στο φύλλο αγώνα.

Ο 25χρονος ποδοσφαιριστής βρισκόταν κανονικά στην 22μελη αποστολή της ομάδας, πέρασε ως αλλαγή στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά ουδέποτε το όνομά του αναγράφηκε στο φύλλο αγώνα.

Μπορεί μάλιστα, η ΠΑΕ να είχε μαζί το δελτίο του ποδοσφαιριστή, ωστόσο το όνομα «Χοτζάλι» δεν είχε δοθεί στη σχετική λίστα με τους ποδοσφαιριστές και ο διαιτητής δεν τον συμπεριέλαβε στο φύλλο αγώνα.

Οι Λάκωνες έχουν αποφασίσει να καταθέσουν ένσταση και εφόσον δικαιωθούν, θα πάρουν το ματς στα χαρτιά με 3-0.

Η Καλλιθέα θα τιμωρηθεί με αφαίρεση 3 βαθμών και πρόστιμο από 8.000 μέχρι και 40.000 ευρώ, βάση του άρθρου 23, παράγραφος 6α’ του ΚΑΠ.