Φιλαθλητικός: Πέντε μετάλλια, όρια, νέα ατομικά ρεκόρ και 5η θέση στη Πελοπόννησο!

Όρια και νέα ατομικά ρεκόρ ο απολογισμος των αθλητών του Φιλαθλητικού Γ.Σ. Σπάρτης στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Ανδρών – Γυναικών που διεξήχθη την Κυριακή 09/05 στο ΔΑΚ Τρίπολης.
Οι 2 αθλητές και οι 4 αθλήτριές μας κατέκτησαν 2 χρυσά 2 ασημένια και 1 χάλκινο μετάλλιο.
Αναλυτικά:
Πρώτη θέση και όριο κατέλαβαν οι αθλήτριες Μπουρούνη Ελένη στα 100μέτρα με εμπόδια και η Κοκκορού Αθανασία στα 3000μ με φυσικά εμπόδια και εξασφάλισαν την συμμετοχή τους στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ20 και ανδρών γυναικών.
Ασημένια μετάλλια κατέλαβαν η Σουλτάνη Ιωάννα στο Τριπλούν και ο Μπεσσόννυ Αλέξανδρος στο μήκος ο οποίος εξασφάλισε την δυνατότητα συμμετοχής στα πανελλήνια πρωταθλήματα κ18 και κ20.
Χάλκινο Μετάλλιο κατέλαβε ο νέος αθλητής μας Κονίδης Βασίλειος στον Ακοντισμό.
Τέλος καλ εμφάνιση έκανε η αθλήτριά μας Ξανθοπούλου Ελένη η οποία κατέλαβε την 10η θέση στο πιο ανταγωνιστικό αγώνισμα του Στίβου στα 100μ.
Ο Φιλαθλητικός κατέλαβε συνολικά την 5η θέση ανάμεσα σε 14 σωματεία της Πελοποννήσου και την 1η θέση ανάμεσα στα σωματεία της Λακωνίας.