Απόρθητο κάστρο το Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης για τον Αστέρα Βλαχιώτη

0
116

Ο Αστέρας Βλαχιώτη, πέτυχε την 6η νίκη του πρωτάθλημα της Φούτμπολ Λιγκ, αφού επιβλήθηκε στη Σπάρτη, της Σαντορίνης 2020, με 2-1, στην τελευταία αγωνιστική του Νοτίου Ομίλου.

Πολύ εντυπωσιακές οι επιδόσεις του Aστέρα Βλαχιώτη στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης με 3 νίκες σε σύνολο 4 αγώνων. Οι παίκτες του πανηγύρισαν την νίκη με Ασπρόπυργο, Σαντορίνη, Αιγάλεω και μια ισοπαλία με την δεύτερη της τελικής βαθμολογίας Ρόδο. Και το σημαντικότερο είναι το γεγονός ότι αυτό έγινε σε μια περίοδος που δεν υπήρχαν φίλαθλοι στις κερκίδες. Ο απολογισμός του Αστέρα στους 4 αγώνες που αγωνίστηκε στη Σπάρτη ήταν δέκα βαθμοί από τους συνολικά 22 βαθμούς που πήρε η ομάδα της Λακωνίας.

Δυστυχώς αυτή η νίκη δεν έδωσε την πολυπόθητη παραμονή στον Αστέρα Βλαχιώτη με τους φίλους και τους διοικούντες της ομάδας να περιμένουν θετικές εξελίξεις από το δικαστικό μέτωπο και το θέμα που έχει προκύψει με την Ρόδο – πατήστε εδώ.

Για τον αγώνα με την Σαντορίνη ο Αστέρας ήταν ανώτερος, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε δίκαια.

Τώρα πλέον, με τους 22 βαθμούς, ο Αστέρας Βλαχιώτη, περιμένει τις όποιες δικαστικές αποφάσεις ή τις όποιες εξελίξεις υπάρξουν, με τυχόν αδυναμία συμμετοχής ομάδων, στη νέα Σούπερ Λίγκ 2, για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αστέρας Βλαχιώτη και Νίκη Βόλου, τερμάτισαν με 22 βαθμούς, ωστόσο, η Νίκη, υπερτερεί στα αποτελέσματα, μεταξύ τους.

Τα βασικά χαρακτηριστικά της αναμέτρησης ήταν τα εξής:

1. Η αφόρητη ζέστη και ο επηρεασμός των παικτών.
2. Τα 2 όμορφα τέρματα που σημειώθηκαν. Το 1-0 στο 24 λεπτό με κεφαλιά του Οδυσσέα Νικολάου και το 1-1 με την κεφαλιά-ψαράκι του Γιώργου Σκαθαρούδη. Το νικητήριο τέρμα, σημείωσε ο Τάσος Παπουτζίδης στο 76ο λεπτό.
3. Οι 7 σπουδαίες επεμβάσεις του τερματοφύλακα της Σαντορίνης, Παναγιώτη Ντούνη.
4. Οι 3 αναγκαστικές αλλαγές παικτών στον Αστέρα Βλαχιώτη, λόγω τραυματισμών.
5. Το αριστερό κάθετο δοκάρι που είχε, σε δυνατό πλασέ-σουτ, στο 75ο λεπτό ο Θεόδωρος Βερνάρδος των γηπεδούχων και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

ΠΗΓΗ: ert.gr