Wimbledon: Το πρόγραμμα της Δευτέρας 28 Ιουνίου

0
26

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, η Μαρία Σάκκαρη, ο Novak Djokovic και ο Andy Murray, είναι μόνο μερικοί από τους παίκτες που θα πραγματοποιήσουν σήμερα την πρεμιέρα τους στο Wimbledon. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της 1ης ημέρας του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς, ο οποίος βρίσκεται στο Νο.3 του ταμπλό, θα αγωνιστεί στο Νο.1 Court, περίπου στις 17:00 ώρα Ελλάδας, απέναντι στον Frances Tiafoe, σε ένα από τα παιχνίδια που ξεχωρίζουν γενικά από τον 1ο γύρο της διοργάνωσης.

Πρεμιέρα θα κάνει και η Μαρία Σάκκαρη τη Δευτέρα. Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, ημιφιναλίστ στο Roland Garros, θα αντιμετωπίσει την Arantxa Rus στον τελευταίο αγώνα του Court 12, περίπου στις 19:00 με 19:30 ώρα Ελλάδας – ίσως και αργότερα, αναλόγως με το πως θα πάνε τα τρια παιχνίδια που θα προηγηθούν.

Στο Centre Court του All England Club η δράση θα αρχίσει στις 15:30 ώρα Ελλάδας, με την αναμέτρηση του Novak Djokovic, ενάντια στον Jack Draper. Θα ακολουθήσει ο αγώνας της 2 φορές πρωταθλήτριας Petra Kvitova, με την Sloane Stephens, ενώ στη συνέχεια ο Andy Murray θα παίξει με τον Nikoloz Basilashvili.

Στο Νο.1 Court, εκτός από τον Τσιτσιπά θα κάνουν τις πρεμιέρες τους και οι Aryna Sabalenka και Iga Swiatek, ενώ στο Νο.2 Court θα αγωνιστούν οι Andrey Rublev και Garbine Muguruza. Στο Νο.3 Court ξεχωρίζει η αναμέτρηση του Denis Shapovalov με τον Philipp Kohlschreiber, που θα κλείσει το πρόγραμμα.

Οι αγώνες του Wimbledon μεταδίδονται στις συχνότητες Nova Sports.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας (28/06):

Centre Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:30)
1) Novak Djokovic [1] v. Jack Draper
2) Sloane Stephens v. Petra Kvitova [10]
3) Andy Murray v. Nikoloz Basilashvili [24]

No.1 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:00):
1) Monica Niculescu v. Aryna Sabalenka [2]
2) Stefanos Tsitsipas [3] v. Frances Tiafoe
3) Iga Swiatek v. Su-Wei Hsieh

No.2 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Fiona Ferro v. Garbine Muguruza [11]
2) Federico Delbonis v. Andrey Rublev [5]
3) Daniel Evans v. Feliciano lOpez
4) Mihaela Buzarnescu v. Venus Williams

No.3 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Katie Swak v. Madison Keys [23]
2) Xinyu Wang v. Sofia Kenin [4]
3) Marco Cecchinato v. Liam Broady
4) Denis Shapovalov v. Philipp Kohlschreiber

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) John Millman v. Roberto Bautista Agut [8]
2) Chris O’Connell v. Gael Monfils [13]
3) Karolina Pliskova [8] v. Tamara Zidansek
4) Maria Sakkari [15] v. Arantxa Rus

Court 18 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marton Fucsovics v. Jannik Sinner [19]
2) Kristie Ahn v. Heather Watson
3) Fabio Fognini [26] v. Albert Ramos-Vinolas
4) Elise Mertens [13] v. Harriet Dart

Court 4 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marcelo Tomas Barrios Vera v. Kevin Anderson
2) Varvara Gracheva v. Petra Martic [26]
3) Jessica Pegula v. Caroline Garcia
4) Pierre-Hugues Herbert v. Pablo Andujar

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Jodie Burrage v. Lauren Davis
2) Mackenzie McDonald v. Karen Khachanov [25]
3) Dusan Lajovic v. Gilles Simon

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Polona Hercog v. Danielle Collins
2) Roberto Carballes Baena v. Vasek Pospisil
3) Soon-woo Kwon v. Daniel Masur

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Denis Kudla v. Alejandro Davidovich Fokina [30]
2) Marie Bouzkova v. Vera Zvonareva
3) Ann Li v. Nadia Podoroska
4) Ons Jabeur v. Rebecca Peterson

Court 8 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Ekaterina Alexandrova [32] v. Laura Siegemund
2) Oscar Otte v. Arthur Rinderknech
3) Pablo Cuevas v. Laslo Djere

Court 9 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Maria Camila Osorio Serrano v. Anna Kalinskaya
2) Pedro Martinez v. Stefano Travaglia
3) Donna Vekic v. Anastasia Potapova

Court 10 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Andreas Seppi v. Joao Sousa
2) Lloyd Harris v. Ricardas Berankis
3) Liudmila Samsonova v. Kaia Kanepi

Court 11 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Facundo Bagnis v. Miomir Kecmanovic
2) Irina-Camelia Begu v. Katie Volynets
3) Tereza Martincova v. Alison Riske [28]
4) Zhizhen Zhang v. Antoine Hoang

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Svetlana Kuznetsova v. Lesley Pattinama Kerkhove
2) Reilly Opelka [27] v. Dominik Koepfer
3) Kristina Mladenovic v. Elena Rybakina [18]
4) Sebastian Korda v. Alex De Minaur [15]

Court 15 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Veronika Kudermetova [29] v. Viktorija Golubic
2) Misaki Doi v. Claire Liu
3) Marc Polmans v. Yen-Hsun Lu
4) Shelby Rogers v. Samantha Stosur

Court 16 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Jiri Vesely v. Yannick Hanfmann
2) Madison Brengle v. Christina McHale
3) Cristian Garin [17] v. Bernabe Zapata Miralles

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Danielle Lao v. Katie Boulter
2) Egor Gerasimov v. Jay Clarke
3) Diego Schwartzman [9] v. Benoit Paire
4) Lin Zhu v. Mona Barthel

ΠΗΓΗ: tennisnews.gr