Οι ομάδες που έως σήμερα έχουν δηλώσει συμμετοχή στη Γ’ Εθνική της περιόδου 2021-22

0
94

Οι ομάδες των ανώτερων κατηγοριών έχουν δικαίωμα να δηλώσουν συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής έως την Παρασκευή 20 Αυγούστου.

Κάτι το οποίο αποφασίστηκε στην τελευταία συνεδρίαση της Επιτροπής Εκτάκτων Θεμάτων της ΕΠΟ, ελήφθησαν οι εξής αποφάσεις, κατόπιν σχετικών εισηγήσεων της Επιτροπής Διοργανώσεων.

«Καταληκτική ημερομηνία για δήλωση συμμετοχής στο Πρωτάθλημα Γ’ Εθνικής των ομάδων που δεν θα δηλώσουν συμμετοχή στην ανώτερη κατηγορία, ορίζεται η Παρασκευή 20 Αυγούστου 2021».

Οι 78 ομάδες της κατηγορίας δήλωσαν συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής, συμπεριλαμβανομένων του Ορφέα Ξάνθης που αποσύρθηκε από την άνοδο στη Super League 2 και των τριών της Football League (Απόλλων Πόντου, ΑΕΠ Κοζάνης και Σαντορίνη).

Δεν θα αγωνιστούν οι ακόλουθες ομάδες: Αετός Οφρυνίου (ΕΠΣ Καβάλας), ΑΕ Καρίτσας (ΕΠΣ Πιερίας), Διαγόρας Στεφανοβικείου (ΕΠΣ Θεσσαλίας) και ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ (ΕΠΣ Χανίων).

Οι 82 ομάδες που δήλωσαν συμμετοχή μέχρι στιγμής στη Γ’ Εθνική σύμφωνα με τους περυσινούς ομίλους

1ος όμιλος (9 ομάδες): Ορφέας Ξάνθης, Ηρακλής Αμπελοκήπων, Πανδραμαϊκός, Αλεξανδρούπολη FC, Απόλλων Παραλιμνίου, Νέστος Χρυσούπολης, Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου, Άρης Αβάτου, Εθνικός Σοχού.

2ος όμιλος (9 ομάδες): Ποσειδώνας Μηχανιώνας, Θύελλα Σαρακηνών, Θερμαϊκός Θέρμης, Αγροτικός Αστέρας, Μακεδονικός, Αναγέννηση Γιαννιτσών, Αναγέννηση Πλαγιάς, Μέγας Αλέξανδρος Τρικάλων, Εδεσσαϊκός.

3ος όμιλος (7 ομάδες): Εθνικός Νέου Κεραμιδίου, Αετός Μακρυχωρίου, ΦΣ Κοζάνη, Ατρόμητος Παλαμά, Ηρακλής Λάρισας, ΠΟ Φήκης, ΠΟ Ελασσόνας.

4ος όμιλος (7 ομάδες): Ηρακλής Ψαχνών, ΑΟ Υπάτου, Νέα Αρτάκη, Αμβρυσσέας Διστόμου, Δήμητρα Ευξεινούπολης, Θησέας Αγριάς, ΑΠΟ Αταλάντη.

5ος όμιλος (8 ομάδες): ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου, ΑΕ Λευκίμμης, Τηλυκράτης Λευκάδας, Αστέρας Καληράχης, ΟΦΑΜ, Παναγρινιακός, Αναγέννηση Άρτας, Αμβρακικός Λουτρού.

6ος όμιλος (8 ομάδες): Πανιώνιος, Ηλιούπολη, Χαραυγιακός, Προοδευτική, Φωστήρας, Εθνικός, ΑΕ Μυκόνου, Αήττητος Σπάτων.

7ος όμιλος (7 ομάδες): ΠΑΟ Ρουφ, Ερμιονίδα, Άγιος Ιερόθεος, Παναρκαδικός, Άρης Σκάλας, Ερμής Μελιγούς, Φοίνικας Νέας Επιδαύρου.

8ος όμιλος (8 ομάδες): Θύελλα Ραφήνας, Αιολικός, ΑΟ Πυλίου Κω, Αίας Σαλαμίνας, ΑΟ Καραβάς, Αστέρας Βάρης, Πανελευσινιακός, ΑΠΟ Κερατσίνι.

9ος όμιλος (8 ομάδες): ΑΠΣ Ζάκυνθος, Διαγόρας Βραχνεΐκων, Αίας Γαστούνης, Παναιγιάλειος, Εθνικός Σκουλικάδου, ΠΑΟ Βάρδας, Ναυπακτιακός Αστέρας, ΑΟ Διαβολιτσίου.

10ς όμιλος (8 ομάδες): Άγιος Νικόλαος, Ατσαλένιος, Αλμυρός Γαζίου, Γιούχτας, Άρης Σούδας, ΑΟ Πόρου, Αναγέννηση Ιεράπετρας, ΑΕ Νεάπολης.

Από Football League (3 ομάδες): Απόλλων Πόντου, ΑΕΠ Κοζάνης, Σαντορίνη.