Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα της 4ης φάσης

0
31

Με συναρπαστικά παιχνίδια ολοκληρώνεται σήμερα η Δ’ Φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη σε ένα δυνατό παιχνίδι με εκατέρωθεν ευκαιρίες, ενώ η Ξάνθη άντεξε στην πίεση της Προοδευτικής και νίκησε με 2-0. Ο Λεβαδειακός δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-0 επί της Καλαμάτας, η οποία έπαιζε με δέκα παίκτες από τις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο Πανσερραϊκός πήρε την πρόκριση κόντρα στον Ηρακλή, τον οποίο νίκησε 2-1, χάρη σε γκολ του Ριβάλντο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Το παιχνίδι της Παναχαϊκής με το Αιγάλεω διακόπηκε για 25 λεπτά, μετά από ρήψη κροτίδας στον πάγκο του Σίτι. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε, αλλά το 1-0 υπέρ των Πατρινών δεν άλλαξε, και η Παναχαϊκή, αν και ομάδα Γ’ Εθνικής, πήρε την πρόκριση απέναντι στο Σίτι της Super League 2.

Η ΑΕΛ χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση του Διαγόρα στη Ρόδο, επικρατώντας 2-1.

Τα Τρίκαλα δυσκολεύτηκαν στη Βοιωτία, αλλά στην παράταση ο Ριζογιάννης τα λύτρωσε κόντρα στον ΑΟ Υπάτου, παίρνοντας τη νίκη με 1-0.

Άνευ αγώνα προκρίθηκαν στην επόμενη φάση οι Καλλιθέα, ΑΕ Λευκίμμης, Αχέρων Καναλακίου, Κηφισιά και Ηλιούπολη.