Ιεράπετρα – Αστέρας Βλαχιώτη 3-1: Το ρεπορτάζ του αγώνα

Καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦ Ιεράπετρας επικράτησε του Αστέρα Βλαχιώτη με 3-1 πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Εντυπωσιακή η Κρητική ομάδα προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 3-0 (Βουό, Λεμονής, Αντερέγκεν), ενώ στο δεύτερο “έριξε” στροφές” κάνοντας διαχείριση του σκορ με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν (με τον Σοκολάροφ) στην εκπνοή στο τελικό 3-1.

8′ Σουτ του Σοκολάροφ από καλή θέση πάνω στον Ντι Λορέντζο η μπάλα.

11′ Ωραία ατομική ενέργεια και σουτ Μεσσιδόρο εκτός περιοχής, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

14′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεσσιδόρο, απομάκρυνε δύσκολα ο Αθανασόπουλος.

15′ ΓΚΟΛ 1-0. Εκτέλεση κόρνερ Μεσσιδόρο στο πρώτο δοκάρι μπερδεύτηκε ο Αθανασόπουλος και ο Βουό σκόραρε ανοίγοντας το σκορ.

23′ Ο Μπουσμπίμπα επιχείρησε σένατρα από δεξιά, κοντρόλ και σουτ του Σοκολάροφ εντός περιοχής άστοχο.

29′ ΓΚΟΛ 2-0. Ο Μπενίτεζ πέρασε δεξιά στον Κάρδαρη, αυτός σέντραρε και ο Λεμονής με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της Κρητικής ομάδας.

30′ Ο Νεκούλ έβγαλε με τακουνάκι σε θέση τετ α τετ τον Αντερέγκεν, του οποίου το σουτ κόντραρε σε σώματα αμυνομένων.

31′ Καλό σουτ του Ζαΐμι εκτός περιοχής, μπλόκαρε ο Καραγκιόζης.

34′ Ο Μπενίτεζ έβγαλε τον ο Μεσσιδόρο σε θέση βολής, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Αθανασόπουλος.

35′ Εκτέλεση κόρνερ του Μεσσιδόρο, κεφαλιά του Αντερέγκεν στο πρώτο δοκάρι η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

40′ Ο Κάρδαρη έβγαλε τον ο Αντερέγκεν σε θέση τετ τα τετ, αυτός πλάσαρε ψηλοκρεμαστά αστοχώντας.

41′ Το σουτ του Λεμονή εκτός περιοχής ήταν άστοχο.

45+2′ ΓΚΟΛ 3-0. Ο Μεσσιδόρο έκλεψε τη μπάλα από αμυντικό και πάσαρε στον Αντερέγκεν, ο οποίος με εύστοχο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

58′ Απευθείας φάουλ του Σοκολάροφ, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

65′ Εκτέλεση φαουλ Σοκολάροφ από δεξιά, κοντινό πλασέ του Λάμτσε κι εντυπωσιακή επέμβαση του Καραγκιόζη.

90′ ΓΚΟΛ 3-1. Ο Σοκολάροφ με δυνατό σουτ εκτός περιοχής μείωσε για τους φιλοξενούμενους στην εκπνοή.

Πρόκειται για τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη με το ίδιο σκορ (3-1) για τον ΟΦΙ (η πρώτη ήταν στο Παγκρήτιο στάδιο κόντρα στον Εργοτέλη). Η Λασθιώτικη ομάδα ανεβαίνει στους 15 βαθμούς σε ένδεκα αναμετρήσεις με απολογισμό 4 νίκες – 4 ήττες και 3 ισοπαλίες (τέρματα: 15 υπέρ – 16 κατά).

Την προσεχή Τετάρτη ο ΟΦ Ιεράπετρας θα δώσει τον τέταρτο συνεχόμενο αγώνα σε διάστημα δέκα ημερών, καθώς θα φιλοξενηθεί στην Αθήνα από τον Παναθηναϊκό Β.

Διαιτητής: Κατοίκος (Αθηνών)
Βοηθοί: Αραβίδης (Αθηνών) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)

ΟΦΙ (Στάικος Βεργέτης): Καραγκιόζης, Τορίμπιο, Κάρδαρης, Μεσσιδόρο (87′ Ζήσης), Χιντζίδης (46′ λ.τρ. Ψάνης), Ντι Λορέντζο, Μπενίτεζ, Λεμονής, Βουό (72′ Κοντοές), Νεκούλ (45′ λ.τρ. Μπλανκ Καζάου), Αντερέγκεν.

Αστέρας Βλαχιώτη (Κώστας Βελιτζέλος): Αθανασόπουλος, Αναστασόπουλος, Πεχλιβανόπουλος, Λάμτσε, Μαϊσουράτζε, Σοκολάροφ, Ζαΐμι (38′ Αμπανκβά), Μπουσμπίμπα (85′ Οφόλι), Ζάννης (38′ Παπουλής), Τασιούλης (71′ Τουλίκας), Τσίπρας.

ΠΗΓΗ: athlitiko.gr