37o Σπάρταθλον: Οι Σπαρτιάτες, οι ‘Ελληνες και οι τρεις πρώτοι! (βίντεο)

Οι συμμετοχές των Λακώνων

Από τους εννέα Λάκωνες δρομείς που ξεκίνησαν, Τάσος Καραμπάτος, Κώστας Λαμπρινός, Νίκος Κωσταρίδης, Παναγιώτης Καραλιάς, Γιάννης Μαλτέζος, Ειρήνη Γιάννε, Γιάννης Καραλιάς, Παναγιώτης Βλαχάκος και Πάνος Πολίτης ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι εξής τέσσερις:

Τάσος Καραμπάτος σε 31 ώρες 45 και 1 δευτερόλεπτα στην 50η θέση της γενικής κατάταξης.

ο τερματισμός του Καραμπάτου

Παναγιώτης Πολίτης με χρόνο 31 ώρες 56 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα στην 56η θέση της γενικής κατάταξης.

Κώστας Λαμπρινός σε χρόνο 33 ώρες 6 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα, ολοκληρώνοντας τον τέταρτο συνεχόμενο αγώνα στην 73η θέση.

Ο τερματισμός του Λαμπρινού

Νίκος Κωσταρίδης – σε 33 ώρες 26 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα δευτερόλεπτα στην 84η θέση της γενικής κατάταξης. Έχει τερματίσει και το 2017.

ο τερματισμός του Κωσταρίδη

Οι τρεις πρώτοι του αγώνα

Ο νικητής του 37ου ΣΠΑΡΤΑΘΛΟΝ, αναδείχθηκε ο Τάμας Μπόντις από την Ουγγαρία, ολοκληρώνοντας την προσπάθειά του σε χρόνο 23:29:32. Τη 2η και την 3η θέση κατέλαβαν οι Ζόλταν Στσεστσέι επίσης από την Ουγγαρία και ο γνωστός στους φίλους του Σπάρταθλου, Μπρούνερ Ράντεκ από την Τσεχία (2ος την προηγούμενη χρονιά) με χρόνους 24:17:08 και 24:26:29 αντίστοιχα.

Από τις γυναικείες συμμετοχές την τριάδα του βάθρου κατέλαβαν οι Σουζάνα Μάραζ από την Ουγγαρία (8 η στη γενική) με χρόνο 27:16:00, Ιρίνα Μασανόβα (13η στη γενική) από τη Ρωσία με χρόνο 28:18:00 και η Νατάσα Ρόμπνικ από την Σλοβενία (17 η στη γενική) με χρόνο 29:15:39.

Οι τρεις πρώτοι έλληνες

Ο Γιώργος Τάσιος αναδείχθηκε πρώτος Έλληνας στο 37ο «Σπάρταθλον», που ολοκληρώθηκε σήμερα το απόγευμα.

Ο Τάσιος, είχε χρόνο 26.33.48 και τερμάτισε 7ος στην γενική κατάταξη των αθλητών και των αθλητριών.

Με αφορμή και τα γενέθλιά του, οι δικοί του άνθρωποι, του επιφύλαξαν στον τερματισμό, ειδική υποδοχή, με μία τούρτα.

Ο αθλητής του ΠΑΟ (είναι καταδρομέας), έκανε την απόσταση «Αθήνα-Σπάρτη» για 4η φορά. Έχει αρκετή εμπειρία, αφού μετέχει σε διάφορους αγώνες, μεγάλων αποστάσεων, τα τελευταία χρόνια, με σημαντικές διακρίσεις.

Δεύτερος Έλληνας αναδείχθηκε ο Παύλος Μαυρογιάννης (Κύπριος, 28.01.11), ο οποίος απέσπασε την τιμητική 9η θέση της γενικής κατάταξης.

Ο Δημήτρης Μπάλιαν, ήταν 3ος Έλληνας με χρόνο 28.03.02 και πήρε την 10η θέση της γενικής.

Αξίζει να αναφερθεί, ότι στους 13 πρώτους που έφτασαν στο άγαλμα του Λεωνίδα, στο στάδιο της Σπάρτης, πέντε (5) αθλητές και αθλήτριες ήταν απ΄ την Ουγγαρία, τρεις (3) από την Ελλάδα, δύο (2) απ’ την Μεγάλη Βρετανία, ένας-μία (1) από Τσεχία, Ρωσία, Σλοβενία, Γερμανία.