ΠΑΕ Σπάρτη: Μέταλλο νικητή και ανατροπή σε 3′ λεπτά επί του Αιγινιακού! (βίντεο)

Μέταλλο νικητή και νοοτροπία μεγάλης ομάδας έδειξε για άλλη μια φορά.

Η ΑΕ Σπάρτη επιβλήθηκε του Αιγινιακού με 3-2 στο Δημοτικό Στάδιο Σπάρτης για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Football League.

Η ομάδα μας έδειξε για μια ακόμη φορά το μέταλλο και την ψυχή της καθώς επίσης και την μαχητικότητά της για την επίτευξη ενός σημαντικού τριπόντου και μάλιστα με ανατροπή.

Ο Γιαννίτσης άνοιξε το σκορ για την ΑΕ Σπάρτη μόλις στο 2′, ωστόσο, ο Αιγινιακός ισοφάρισε στο 29′ με τον Ζούρκο και πήρε προβάδισμα στο 55’ με τον Πατράλη. Η ΑΕ Σπάρτη όμως με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη. Ο Μπουντόπουλος έφερε το ματς στα ίσα στο 80′ και στο 82′ ο Αναστασάκος υπέγραψε το τελικό 3-2.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Σπυρίδων Μιχελής (Πειραιά) με βοηθούς τους Γιαννίκο (Πειραιά) και Λάμια (Μεσσηνίας).

ΑΕ ΣΠΑΡΤΗ (Σωτήρης Αντωνίου): Kραβάριτης, Κατσίκης (46’ Ν. Αρσενίεβιτς), Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος (60’ Οικονομόπουλος), Γιαννίτσης, Παπαχρήστος, Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Ηλιόπουλος (72′ Bελλίνης), Μπουντόπουλος, Αναστασάκος.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Τόλιος, Παπουτσιαγιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Πατράλης, Ζούρκος, Γκούρτσας, Ζγκούρι, Μουκίδης (77′ Κυζιρίδης), Φασίδης (65’ Ονουάτσι)

rp_sparti_pae-150x150.jpgΣπάρτη 3 – 2 τελικό  aiginiakosΑιγινιακός (1 – 1 ημίχ)

Γκολ: Γιαννίτσης με κεφαλιά το 1 – 0 στο 2′, Ζούρκος το 1 – 1 στο 29′,

Μπουντόπουλος το 2 – 2

Στατιστικά: Κόρνερ: 8 – 1, Κίτρινες: 2 – 2

Α’ ημίχρονο

15:00 Έναρξη αγώνα

2′ ΓΚΟΛ, Μπουντόπουλος το κορνερ από δεξιά, Γιαννίτσης με κεφαλιιά το 1 –  0

4′ Kόρνερ από δεξιά με Μπουντόπουλο

12′ ακυρώθηκε γκολ του Ηλιόπουλου ως επιθετικό φάουλ στον Τόλιο μετά από υπόδειξη του βοηθού Λάμια

14′ Κεφαλιά του Γκούρτσα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους

16′ Κεφαλια κόρνερ για γηπεδούχους δεξιά

17′ Παπαχρήστος εκτελεί από δεξιά, 2 συνεχόμενα κόρνερ

29′ ΓΚΟΛ, Ζούρκος ισοφάρισε με πλασέ από την αριστερή πλευρά μέσα από την περιοχή

45′ Γιαννίτσης μεγάλη ευκαιρία στο 44′

Β’ ημίχρονο

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

54′ Ηλιόπουλος σουτ επάνω στον Τόλιο από καλή θέση αριστερά.

57′ Πατράλης έφυγε μόνος του, πλάσαρε τον Κραβαρίτη και έκανε το 1 – 2

79′ Παπαχρήστος την σέντρα από αριστερά Μπουντόπουλος κεφαλιά

80′ ΓΚΟΛ, Παπαχρήστος από δεξιά πολύ ωραία κίνηση βρίσκει τον Μπουντόπουλο ο οποίος περνά τον αντίπαλό του εντός περιοχής και ισοφαρίζει 2 – 2

83′ ΓΚΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ, Αναστασάκος χορεύει εντός περιοχής κάνοντας προσποιήσεις και πλασάρει τον Τόλιο κάνοντας το 3 – 2.

Σπάρτη: Kραβάριτης, Κατσίκης (546′ Αρσενίεβιτς), Καρτσαμπάς, Γκαλίτσιος (60′ Οικονομόπουλος), Γιαννίτσης, Παπαχρήστος,  Αναστασόπουλος, Μπανούσης, Ηλιόπουλος, Μπουντόπουλος, Αναστασάκος.

Αιγινιακός: Τόλιος, Παπουτσιαγιαννόπουλος, Γιαζιτζόγλου, Λιόλιος, Πασαλίδης, Πατράλης, Ζούρκος,Γκούρτσας, Ζγκούρι, Μουκίδης, Φασίδης (65′ Ονουάτσι).